MAKAT GELİŞ, MAKAT DOĞUM (BEBEĞİN TERS DURMASI)

BEBEĞİN MAKATININ ÖNDE OLMASI
Bu durum normalde doğum kanalına başı ile giren bebeğin anormal olarak kalçası veya bacaklarıyla girmesidir. Yani normalde anne karnında bebeğin başı aşağıda olması gerekirken poposu aşağıda ise buna makat geliş (makat prezentasyon) denir. Gebeliğin ilk aylarında ve orta aylarında ters durduğu görülen bebekler çoğunlukla son aya kadar döner ve düz pozisyona gelirler. Makat geliş, doğum zamanı yaklaşmış gebelerin %3-4`ünde gözlenir.

Sebepleri, risk faktörleri:
- Prematürite en önemli risk faktörüdür.
- Polar plasentasyon (Plasenta previa veya fundusta yerleşim)
- Oligohidramnios
- Polihidramnios
- Miyotonik distrofi
- Konjenital anomaliler (Hidrosefali, anensefali)
- Kromozomal anomaliler (Trizomi 21, 28, 13)
- İkiz, üçüz gebelik
- Grand multiparite (5'ten fazla doğum yapmış olmak)
- Daha önce makat doğum yapmış olmak
- Uterin anomaliler
- Pelvik tümörler

makat geliş, makat prezentasyon
Resmi büyütmek için üzerine tıklayın

Makat gelişinin kalça ve ayak durumuna göre 3 tipi vardır: Saf makat=en çok görülen tiptir , tam makat, ayak geliş.

Doğumdan önce yapılan ultrasonlarda bu durum anlaşılabilir. Eskiden makat geliş izlenen bebekleri doğumdan önce baş aşağı çevirmek için "eksternal sefalik versiyon" denen yöntem uygulanırmış fakat günümüzde uygulanmamaktadır çünkü bebeğe zarar verme riski çok fazladır.
Makat geliş olan gebelikler çeşitli kriterler göre normal yada vajinal yoldan doğurtulabilmektedirler. Her zaman aşağıdaki kriterler yeterli olmayabilir, her doğumda olduğu gibi annenin muayenesi ve ultrason değerlendirmesi kararı belirler. Günümüzde makat geliş saptanan bebekler çoğunlukla sezaryenle doğurtulmaktadır, bazen risk saptanmadığında özellikle daha önce doğum yapmış bayanlarda normal doğum yaptırılmaktadır.

Normal (vaginal) doğum şu durumlarda önerilmektedir:
Saf makat tipinde, 34 haftanın üstünde olanlar gebelikler, tahmini doğum ağırlığı 2000-3500gram arasında ise, bebeğe ait doğumsal hastalık yok ise, doğum eylemi ilerlemiş ise, anne pelvisi dar değilse.

Makat doğumlarda Pinard manevrası, Mauriceau manevrası, Modifiye Praque manevrası gibi çeşitli manevralar uygulanabilmektedir.

Sezaryen şu durumlarda önerilir:
Tam makat gelişi, ayak geliş, erken doğum, iri bebek, ciddi IUGR, başın hiperekstansiyonda olması, pelvik darlık

Makat doğumun (ters doğum) komplikasyonları, riskleri:
Bebeğin ters durması halinde normal gebeliklere göre artan bazı riskler ve tehlikeler aşağıda sıralanmıştır, bu tehlikeler makat gelen yani ters olarak doğan bebeklerin hepsinde gerçekleşmez sadece risk artışı söz konusudur.
- Kordon sarkması
- Zor doğum (Distosi)
- Sezaryen oranında artma
- Doğum kanalında laserasyon
- Uterin atoni
- Fetusta humerus, klavikula, femur kırığı
- Brakial pleksus yaralanması
- Fetusta testis hasarı, beyin hasarı, intrakranial kanama, asfiksi

Gebelikte bebeğin ters durması nasıl anlaşılır?
Anne adayının kendisinin bunu anlaması mümkün değildir. Bebeğin makatı mı kafsı mı aşağıda anlamak için ultrason yapılması yeterlidir. Ultrason muayenesi kadar net bilgi vermese de elle alttan muayene ile de anlaşılabilir bazen.

Ters duran bebek nasıl döner?
Hamilelikte anne karnında ters duran bebeklerin önemli bir kısmı ilerleyen aylarda kendiliğinden düzelir. Bebeğinn düzelemesi için annenin veya doktorun yapabileceği bir şey yoktur, bebek kendi kendine dönebilir. Bebeği düzeltmek için yani baş aşağı dönmesi için anne karnına baskı uygulanması, tehlikeli hareketler yapılması sakıncalıdır. Gebelik ayları ilerlerdikçe bebek daha fazla büyüdüğü için rahim içerisinde alan daralır bebeğin dönme şansı azalır, yine de gebeliğin son günlerinde dahi dönen bebekler olabilmektedir.

Bebeğin ters gelmesi halinde ne yapmalı?
Gebelikte başka bir problem yoksa gebelik takiplerine düzenli devam etmek ve bebeğin dönüp dönmmesine göre doktorunuzla birlikte doğum şekli hakkında görüşmek dışında yapılabilecek bir şey yoktur.

Ters duran bebekler ne zaman doğar?
Hamilelikte bebeğin ters durması doğum süresini değiştirmez. Ters duran bebeklerin erken veya geç doğma riski daha fazla değildir, ortalama doğum süresi düz duran bebekler ile aynıdır. Ters gelen bebeklerin de çoğu 37-40 hafta arasında normal doğum veya sezaryen ile dünyaya gelir. 37 haftadan önce doğum gerçekleşmesine erken doğum denir. Gün geçmesi (gün aşımı) 41-42 haftanın dolmasına rağmen sancıların başlamamasına denir, bu durumda aynı düz duran bebeklerdeki uygulamalar geçerlidir, ancak makat gelen bebeklerin gün geçmesi halinde sezaryen ameliyatı ile doğurtulmaları daha olasıdır.İlgili Konular:
- Bebeğin Ters Durması (Makat Geliş) - Video İzle
- Bebeğin Kafasının Ters Durması
- Distosi (Zor Doğum)
- Malprezentasyonlar
- Alın Geliş
- Yüz Geliş
Bebeğin Yan Durması (Transvers Situs)


Bu sitedeki yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz: Yasal uyarıUYARI: Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. devamı >>

"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"