6 HAFTALIK GEBELİK (HAMİLELİK) GÖRÜNTÜSÜ

ALTINCI HAFTADA HAMİLELİK - BEBEĞİN BOYU, KİLOSU, BÜYÜKLÜĞÜ

Hamileliğin 6. haftasında bebek:
Altı haftalık gebelikte bebeğin kalp atışları rahatlıkla ultrason muayenesinde duyulabilir ve görülebilir. Kalp basit tüp şeklinden dört odacıklı gelişmiş şekle dönmeye başlamıştır. Bebeğin boyu çok küçük, 4-6 mm kadardır. Kilosundan bahsetmek henüz mümkün değildir. Bebeğin solunum ve sindirim sistemini oluşturacak ilk yapılar belirginleşir.
6. haftada bebeğin göbek kordonu oluşur. Gözler, kulaklar ve ağız boşluğu belirmeye başlar. Bebeğin beyni gelişmeye ve aktivite göstermeye başlamıştır.
Bebeğin ileride kol ve bacaklarını oluşturacak tomurcuklar belirginleşmeye başlar ancak henüz ultrasonla görülemeyecek kadar küçüktür. El ve ayaklar henüz oluşmaya başlamamıştır sadece tomurcuklar oluşmaya başlamıştır. 6. haftada önce kol tomurcukları oluşmaya başlar, bacak tomurcukları bir kaç gün sonra oluşmaya başlar, yedinci haftada ikisi birden oluşmuştur.

Hamileliğin 6. haftasında anne:
Hamileliğin altıncı haftasında annede sabah bulantıları, halsizlik, bitkinlik, göğüslerde hassasiyet sık görülür. Bebek hareketleri henüz hissedilemez çünkü bebek çok küçüktür, anneler kendi barsak hareketlerini bebek hareketi sanırlar sıklıkla. Bulantı ve kusmalar nedeniyle anne  herşeyi yiyemeyebiir ve çok sıkı beslenemeyebilir ancak bunlar üçüncü aydan sonra geçecektir ve sorun teşkil etmeyecektir. Anne adayı yine de zararlı yiyeceklerden, cips-bisküvi gibi hazır ambalajlı ürünlerden, aşırı tatlı tüketiminden kaçınmalıdır. Bu haftada yapılan özel bir test yoktur, gebeliğin en başındaki rutin tahliller yapılmışsa bu haftaya özel ayrı bir tahlil yapılmaz. Doktorunuz tarafından bir engel olmadığı söylenmezse temiz havada bol oksijenli ortamda yürüyüş yapmak hem sizin hem bebeğiniz için faydalı olacaktır, ayrıca güneş ışığı anne cildinde bol vitamin D sentezi sağlayacaktır. Vitamin D anne ve bebek sağlığı için faydalıdır. Doktor muayenesinde özellikle bir risk belirtilmemişse normal bir gebelikte bu haftalarda yani ilk ayda bile cinsel ilişki yasak değildir, sadece bazı risklerin olduğu hamileliklerde doktor tarafından cinsel ilişki yasağı getirilir.

Gebelik haftanız hakkında daha fazla bilgi için tıklayın: AY AY HAMİLELİK GELİŞİMİ

Gebelik haftanızı ve doğum tarihinizi bilmiyorsanız tıklayın: OTOMATİK HESAPLAYICI
6 haftalık gebelik videosu:

6. haftada gebeliğin ve bebeğin görüntüleri:

6 haftalık gebelik görüntüsü
6 haftalık hamilelik

6 haftalık gebelik görüntüsü
6 haftalık hamilelik
6 haftalık gebelik görüntüsü
6 haftalık hamilelik

6 haftalık gebelik görüntüsü
6 haftalık hamilelik

6 haftalık gebelik görüntüsü
6 haftalık hamilelik


6 haftalık gebelik görüntüsü
6 haftalık hamilelik


GÖRÜNTÜLER İÇİN HAMİLELİK HAFTANIZI SEÇİNİZ:
[ 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 ]Bu sitedeki yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz: Yasal uyarıUYARI: Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. devamı >>

"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"