15 HAFTALIK GEBELİK (HAMİLELİK) GÖRÜNTÜSÜ

ON BEŞ HAFTALIK HAMİLELİK - BEBEĞİN BOYU, KİLOSU, BÜYÜKLÜĞÜ

Hamileliğin 15. haftasında bebek:
15. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 10 cm, ağırlığı 70 gram kadardır.
Onbeşinci gebelik haftasında bebeğin bütün cildini lanugo denen incecik tüyler kaplamaya başlar ve bunların gelişmesi 26. haftaya kadar sürer. Lanugo denilen ince tüyler bazı yeni doğan bebeklerin yüz ve kulaklarında görülebilir. Bebek bu haftalarda parmağını emmeye başlar. Bebeğin kemikleri sağlamlaşmaya başlar. Bebeğin cildi henüz çok incedir. Bebeğin dilindeki tat tomurcukları gelişmiştir. Annenin yediği besinlerdeki çeşitli tatlar rahimdeki amnion sıvısına geçebilir ve bebek bu tatları az da olsa alabilir. Bebeğin göz kapakları bu haftalarda sıkıca kapalıdır, hamileliğin son 3 ayına kadar kapalı kalacaktır ancak bebek 15. haftada ışığı az da olsa algılayabilir. Örneğin annenin karnı çok şiddetli bir ışığa maruz kalsa bebek bunu algılar ve hareket etmeye başlayabilir. Bebek annenin sesini duymaya başlar.

Hamileliğin 15. haftasında anne:
Hamileliğin onbeşinci haftasından sonraki dönemlerde annenin göbeğinden aşağıya doğru dikine uzanan kahverengi çizgi bazılarında belirir, buna linea nigra denir, endişe etmeyi gerektirmez çünkü doğumdan sonra kendi kendine solar ve kaybolur. Göğüs uçlarındaki kahverengi koyulaşmalar da aynı şekilde doğumdan sonra eski aline döner. Bu haftadan sonra zayıf olan anne adaylarının göbekleri ince kıyafetlerde belli olmaya başlayabilir, daha kilolu olan kişilerde göbeğin belli olması 20. haftaya kadar sürebilir. Göbek öne çıktıktan sonra arabada emniyet kemerinin alt bandını göbek üzerinden değil altından geçirmek gerekir, üst bandı da göbeğin yukarısından göğüslerin arasından geçirmek gerekir, yani bantlar göbeğe baskı yapmamalıdır. Hamileler artık bu aylardan sonra yatış pozisyonunu, emniyet kemerlerini vb. göbeğe baskı yapmayacak şekilde ayarlamak zorunda kalırlar. Yüz üstü yatmak göbeğe baskı yapabileceği için sürt üstü veya yan yatarak uyumak gerekir, ilerleyen aylarda anne rahatsız olmadığı sürece sol yana yatmak daha çok önerilir. Bulunduğunuz bölgenin sağlık sistemine bağlı olarak aile hekiminize ve mahallenizdeki gebelikleri takip eden doğum ebesine gebe olduğunuzu bildirmeniz, gerekli bilgileri vermeniz gerekebilir. Bu konularda bilgi edinmek için aile hekiminize başvurabilirsiniz. Yakında üçlü ve dörtlü tarama testi zamanı geleceği için (16-20 hafta arası) doktorunuzdan bunlar hakkında bilgi almanız ve bu konuyu kararlaştırmanız iyi olacaktır. Bu testler bebekte Down sendromu ve benzer bazı kromozomal anomalilerin varlığını araştırmak için yapılır, halk arasında zeka testi denir.

Gebelik haftanız hakkında daha fazla bilgi için tıklayın: AY AY HAMİLELİK GELİŞİMİ

Gebelik haftanızı ve doğum tarihinizi bilmiyorsanız tıklayın: OTOMATİK HESAPLAYICI
15 haftalık gebelik videosu:

15. haftada gebeliğin ve bebeğin görüntüleri:15 haftalık gebelik görüntüsü
15 haftalık hamilelik

15 haftalık gebelik görüntüsü
15 haftalık hamilelik

15 haftalık gebelik görüntüsü
15 haftalık hamilelik

15 haftalık gebelik görüntüsü
15 haftalık hamilelik


GÖRÜNTÜLER İÇİN HAMİLELİK HAFTANIZI SEÇİNİZ:
[ 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 ]Bu sitedeki yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz: Yasal uyarıUYARI: Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. devamı >>

"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"