Bebeğin Kalp Atışları İlk Ne Zaman Görülür ve Duyulur?

Bebeğin kalp atımının ilk duyulduğu hafta ve ay nedir?
Hamileliğin başında ultrasonla 5. - 6. gebelik haftalarında kalp atımını görmek  mümkündür, bu haftalarda doppler ultrason ile kalp atış sesi de duyulabilir. 5-6 hafta arası dönem bir buçuk aylık gebelik anlamına gelir.
Burada bahsedilen haftalar son adet tarihine göre hesaplanan haftalardır yani son adetin ilk gününden itibaren ortalama 6 hafta geçmesi gerekir. Döllenme olan tarihten 4 hafta sonrasına tekabül eder bu tarih. Örneğin aşılama (IUI) yapılan gebeliklerde kalp atımının oluşması için aşılama yapılan günün üzerinden ortalama 4 hafta geçmesi gerekir. Tüp bebek (IVF) uygulamasında da aynı şekilde transver

Alttan yani vajinal yoldan yapılan ultrason daha net görüntü sağlayabildiği için karından yapılan ultrason ile kalp atımı görülemediğinde bazen alttan ultrason yöntemi denenir. Kalp atımı duyulamadığı zaman genellikle bir süre daha beklenir ve tekrar ultrason ile kontrol edilir.

10-12 haftalarda el doppler cihazı ile de kalp sesleri duyulabilir.

İkiz gebeliklerde kalp atımı ilk ne zaman başlar?
İkiz hatta üçüz gebeliklerde de bebeklerin gelişim aşamaları aynı hızla ilerlediği için kalp atımı aynı 5. - 6. haftalar civarında görülmeye başlar.


video


İlgili Konular:
- Gebelikte Ultrason
- Hafta Hafta Gebelik


Bu Yazıyı Beğendiyseniz Lütfen Şu Butonlara Tıklayın:
YASAL UYARI: Bu site sağlık hizmeti vermemektedir. Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde asla kullanılmamalıdır. Yazıların hiçbiri yazarın izni olmaksızın kullanılamaz. Devamını mutlaka okuyunuz >>

iletişim: webtasarim@jinekolojivegebelik.com , (2007 - 2017)
Şu an sitede ziyaretçi var. Haritada izle >>
"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda 10 yıldır en çok tıklanan, en geniş içerikli site"