Bebeğin Kalp Atışları İlk Ne Zaman Görülür ve Duyulur?

Bebeğin kalp atımının ilk duyulduğu hafta ve ay nedir?
Hamileliğin başında ultrasonla 5. - 6. gebelik haftalarında kalp atımını görmek  mümkündür, bu haftalarda doppler ultrason ile kalp atış sesi de duyulabilir. 5-6 hafta arası dönem bir buçuk aylık gebelik anlamına gelir.
Burada bahsedilen haftalar son adet tarihine göre hesaplanan haftalardır yani son adetin ilk gününden itibaren ortalama 6 hafta geçmesi gerekir. Döllenme olan tarihten 4 hafta sonrasına tekabül eder bu tarih. Örneğin aşılama (IUI) yapılan gebeliklerde kalp atımının oluşması için aşılama yapılan günün üzerinden ortalama 4 hafta geçmesi gerekir. Tüp bebek (IVF) uygulamasında da aynı şekilde transver tarihinden  hafta sonra kalp atımı görülmeye başlar.

Alttan yani vajinal yoldan yapılan ultrason daha net görüntü sağlayabildiği için karından yapılan ultrason ile kalp atımı görülemediğinde bazen alttan ultrason yöntemi denenir. Kalp atımı duyulamadığı zaman genellikle bir süre daha beklenir ve tekrar ultrason ile kontrol edilir.

10-12 haftalarda el doppler cihazı ile de kalp sesleri duyulabilir.

Önce gebelik kesesi oluşur daha sonra kalp atışı oluşur:
Hamileliğin ilk haftalarında yani 4. - 5. hafta civarında gebelik kesesi yuvarlak içi boş şekilde görülür ancak kalp atımı henüz oluşmamıştır. Hatta gebelik kesesi çok küçükken bebek de görülemez sadece kese görülür.  Bu normal bir durumdur, her gebelikte sırasıyla bu şekilde gelişme olur, o nedenle endişe etmemek gerekir. 1-2 hafta sonra kalp atımının da oluşması gerekir.

İkiz gebeliklerde kalp atımı ilk ne zaman başlar?
İkiz hatta üçüz gebeliklerde de bebeklerin gelişim aşamaları aynı hızla ilerlediği için kalp atımı aynı 5. - 6. haftalar civarında görülmeye başlar.

Bebeğin kalp atışı en geç ne zaman duyulur?
Yukarıda tarif edilen haftalarda kalp atımı duyulamazsa ya son adet tarihi yanlış biliniyordur ya da geç yumurtlama gibi bir durum olmuştur, bu nedenle genellikle bir süre daha beklenerek tekrar ultrason ile kalp atışı kontrol edilir. En geç şu haftaya kadar beklenir diye kesin bir süre söylenemez, her gebelikte değişebilir bu değerlendirme. Eğer bebeğin kalp atımı oluşmasını engelleyen bir gelişim problemi veya gebelik kaybı gibi bir durum varsa bu takiplerde ortaya çıkacaktır. Dikkatli şekilde doktor takiplerine uymak önemlidir. Haftalar geçmesine rağmen bebeğin kalp atışı duyulmazsa ve bebeğin gelişiminin durduğu tespit edilirse bu durumda gebeliğin sonlandırılarak rahim içerisinin temizlenmesi gerekebilir.

Bebeğin kalp atışı karından elle veya gözle hissedilir mi?
Hayır, hissedilemez. İlerleyen gebelik haftalarında bebeğin bacak hareketleri ve tekmeleri anne karnından elle hatta gözle izlenebilir ancak bunlar kalp atışı değildir. Çocukların veya yetişkin insanların kalp atışı vücut dışından görülemediği gibi anne karnındaki bebeğin kalp atışı da dışarıdan veya anne karnına bakarak görülemez. Hamilelikte bebek hareketlerinin hissedilmesi hakkında ayrıntılı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
İlgili Konular:
- Gebelikte Ultrason
- Hafta Hafta Hamilelik


Bu sitedeki yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz: Yasal uyarıUYARI: Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. devamı >>

"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"