GEBELİKTE (HAMİLELİKTE) MİKRODALGA FIRIN KULLANMAK ZARARLI MI?

Hamilelik sırasında mikrodalga fırın kullanmak, yakınında bulunmak veya mikrodalga fırında pişirilen yiyecekleri yemek sakıncalı değildir. Bu fırınları kullanan hamilelerde gelişen herhangi bir yan etki gösterilmemiştir.

Mikrodalga fırınlar non-iyonize mikrodalga radyasyon aracılığıyla yiyecekleri ısıtırlar. Bu mikrodalga radyasyon yiyecek ve içecekler içerisinde absorbe olarak ısı enerjsine dönüşür bu nedenle besin için radyasyon oluşması gibi bir durum sözkonusu değildir. Ayrıca mikrodalga fırınlarda non-iyonize rasyasyon bulunduğundan röntgen ışınlarındaki iyonize radyasyon gibi kanser etkisi vb. zararlı etkileri yoktur. Zaten günümüzde üretilen mikrodalga fırınlar çok az radyasyon enerjisi üretirler.

Hamileler ve diğer insanların yine de mikrodalga fırın kullanırken fırında kaçak olmadığından, kapağının tam kapandığından emin olmaları gerekir.


İlgili Konular:
- Gebelikte Neler Serbest? Neler Yasak?


Bu sitedeki yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz: Yasal uyarıUYARI: Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. devamı >>

"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"