DOĞUM JELİ

Doğum jeji (obstetrik jel) normal doğum sırasında vajinaya uygulanan kayganlaştırıcı bir maddedir. İçeriğinde propilen glikol, karbomer, hidroksietilsellüloz, su gibi maddeler bulunur.  Halk arasında kullanılan ağrısız doğum jeli terimi yanlıştır çünkü bu jeller doğum ağrısını azaltmazlar, doğru terim doğum jeli veya kanganlaştırıcı doğum jelidir.

Doğum jeli hangi konularda fayda sağlar?
Doğum jeli hakkında İsviçre'de yapılan bir araştırmada (kaynak) normal doğumda jel kullanımının doğum süresini önemli miktarda kısaltmadığı tespit edilmiştir, bu çalışmada doğumun sadece ikinci evresinin kısaldığı tespit edilmiştir. Doğumun ikinci evresi rahim ağzı tamamen açıldıktan sonra bebeğin doğumuna kadar geçen süredir. Çalışmada doğum yırtıklarının daha az olduğu görülmüştür. Çalışma sonucunda jelin anne ve bebek üzerinde etkilerinin gösterilmesi için ve doğumda yapılan cerrahi müdahaleleri etkileme oranının gösterilmesi için daha fazla araştırmalara gerek duyulduğu bildirilmiştir.

Doğum jeli hangi konularda fayda sağlamaz?
- Doğum jeli (jelli doğum) doğum ağrısını azaltmaz, bu amaçla üretilmemiştir. İçerdiği maddelerin ağrı kesici özelliği yoktur. Zaten doğum jelinin esas etkisi doğumun ikinci evresinde yani rahim ağzı tamamen açıldıktan sonra bebeğin çıkışına kadar olan evrede olduğundan daha önceki evrelerde çekilen ağrıya bir etkisi olamaz. Doğum sancısı da daha ziyade doğumun ilk evresinde yani rahim ağzı (serviks) tamamen açılana kadar olan evrede çekilir ve bu evre uzun sürer. Rahim ağzı açıldıktan sonraki dönem kısa sürer ve ağrı çok değildir.
- Bebeğin iri olması veya ters olması (makat önde gelen bebekler), ikiz olması, çatının dar olması gibi nedenlerde sezaryen gerektiren durumları doğum jeli değiştiremez. Yani normal doğum gerçekleşemeyecek bir durumda doğum jeli sayesinde normal doğum olamaz.

Doğum jeli nasıl kullanılır?
Doğum jeli doğum sırasında doktor tarafından vajina içerisine sürülerek uygulanır. Hastanın kendi kendine uygulayacağı bir yöntem değildir.

Ağrısız doğum jeli?
Ağrısız doğum jeli halk arasında kullanılan yanlış bir adlandırmadır. Ağrısız doğum jeli şeklinde üretilen herhangi bir jel ülkemizde veya yurt dışında yoktur. Doğum ağrısını azaltıcı etkisi bulunan herhangi bir jel, krem veya benzer bir madde yoktur. Doğum ağrısını azaltmak için uygulanan yöntemler hakkında detaylı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Doğumu başlatmak için rahim ağzına uygulanan prostaglandin içeren jeller vardır, bu jeller doğumu başlatmak için rahim ağzının açılması amacıyla kullanılır ve özellikle günü geçen hamileliklerde uygulanır. Bu konuda anlatılan kayganlaştırıcı doğum jeli ile ilgisi yoktur, doğumu kolaylaştırıcı etkisi yoktur sadece doğumu başlatmak için kullanılır. Kayganlaştırıcı doğum jelleri doğumu başlatmak için kullanılmaz.

Yukarıdaki araştırmada belirtildiği gibi doğum jelinin anne ve bebek üzerindeki etkilerinin netleşmesi için daha fazla tıbbi araştırmalara ihtiyaç vardır.


İlgili Konular:
- Normal Doğum


Bu sitedeki yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz: Yasal uyarıUYARI: Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. devamı >>

"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"