HAMİLELİĞİ (GEBELİĞİ) ÖNLEMEK İÇİN YÖNTEMLER, İLAÇLAR

İSTEMSİZ GEBELİKLERİ ENGELLEMEK İÇİN YÖNTEMLER
Yakın zamanda gebelik istemeyen bir çift bunun için ilaçlarla (hap veya iğne şeklinde) veya diğer yöntemlerle gerekli önlemleri almak zorundadır. Aksi taktirde istemsiz gebelikler ve bunun sonucunda belki de kürtaj gibi bazı müdahaleler gerekebilmektedir. Hatta bazı durumlarda gebelik fazla büyüdüğü için kürtaj mümkün olmamakta ve mecburen doğum gerçekleşmektedir.

Hamileliği önlemek için ilaçlar:
Hamileliği önlemek için üretilen ilaçlara kontraseptif ilaçlar denir. Bunlardan en bilineni doğum kontrol haplarıdır. Bunun dışında aylık ve 3 aylık iğne şeklinde bilinen depo enjeksiyon formları vardır. Bunlar hormonal ilaçlardır bu nedenle asla doktor önerisi olmadan kullanılmamalıdır. Ancak doktor taradından sakıncası olmadığı belirtilen kadınlar tarafından kullanılabilirler. Bu yöntemleri bekar veya evli, çocuk sahibi olan veya olmayan çiftler kullanabilirler. Gebeliği önlemek amacıyla kullanılan ilaçlar hakkında ayrıntılı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Hamileliği önlemek için diğer yöntemler:
İlaçlar dışında spiral, deri altına yerleştirilen implantlar, prezervatif (kondom), tüp bağlatma gibi gebeliği önleyici çeşitli yöntemler vardır. İlaçlar gibi bu yöntemleri de asla doktor muayenesi ve izni olmadan kullanmamak gerekir. Hastanın evli veya bekar olması, çocuk sayısı, varsa hastalıkları, yaşı gibi birçok kriter hangi yöntemin uygun olduğu konusunda belirleyicidir.

Gebeliği önleyen bitkiler var mıdır?
Hastalarımız tarafından birçok hastalık konusunda olduğu gibi hamileliği önlemek konusunda da bitkisel yöntemler (çaylar, kürler) var mıdır şeklinde sorular sık sorulmaktadır. Hamileliği önleyen bitkisel ilaç veya içecekler, yiyecekler kesinlikle yoktur, bu tür önerilerden kesinlikle kaçının. Bu tür arayışlara girmek veya denemek gebeliği önlemeyeceği gibi istemsiz gebeliklere sebep olacağı için sizi istenmeyen müdahalelerle karşı karşıya bırakabilir. (bkz: Bitkisel doğum kontrol hapları var mı?) Gebelikten korunmak ciddi bir konudur ve mutlaka uzman doktor denetiminde bilimsel metodlarla uygulanmalıdır.

Ertesi Gün (ertesi sabah) hapları gebeliği önler mi?
Ertesi gün hapları hamileliği önlemek için sürekli kullanılması gereken bir yöntem değildir, bu şekilde rutin doğum kontrol yöntemi şeklinde kullanılmamalıdır. Ancak diğer kullanılan bir korunma yöntemi başarısız olduğunda (örneğin prezervatif ilişki sırasında yırtıldığında) veya korunmadan ilişkiye girildiğinde ek önlem olarak ertesi gün hapı kullanılabilir. Ertesi gün hapları konusunda detaylı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.


İlgili Konular:
- Doğum Kontrol Yöntemleri


Bu sitedeki yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz: Yasal uyarıUYARI: Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. devamı >>

"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"