GEBELİKTE (HAMİLELİKTE) SİGARA KULLANIMI BEBEĞE NASIL ZARAR VERİR?

Sigaranın içerdiği binlerce toksik (zehirli) maddeden bebeğe zararı en iyi bilinenler nikotin ve karbononooksit'tir. Sigara kullananlarda bebek hem bu toksik maddelerden dolayı zarar görür hem de bebeğe giden oksijen miktarı az olduğu için bebeğin gelişmesi ve büyümesi etkilenir. Bu nedenle sigara kullanan annelerin bebeklerinde düşük doğum ağırlığı riski fazladır. Fetus (bebek) günde içilen tek bir sigaradan bile zarar görür ancak gebelik sırasında sigara kullanımı ne kadar az olursa bebek açısından o kadar iyidir. Bu nedenle gebeliklerinde sigara kullanan hamile bayanlar sigarayı bir an önce bırakırlarsa bebeklerine daha az zarar vermiş olurlar.

Sigara kullanmak bebeği besleyen (plasenta - bebeğin eşi) damarlarda daralamalra neden olabilir, bu nedenle de bebekte oksijenlenme ve beslenme eksikliğine neden olabilir.

Yukarıda anlatılan mekanizmalarla ve günümüzde bilinmeyen daha birçok mekanizmayla sigara gebelikte bebeğe bu linkte detaylıca anlatılan zararları verebilir.

İlgili Konular:
- Gebelikte Sigaranın Zararları


Bu sitedeki yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz: Yasal uyarıUYARI: Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. devamı >>

"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"