BEBEĞİN GÖBEK KORDONUNDA 2 DAMAR VAR

20 haftalık ultrason takipinde göbek kordonunda 3 yerine iki damar gözüktü, bunun sebebi nedir? Bazi sitelerde down sendromlu bebeklerde gorüldügü belirtilmiş benim bebegimde diğer bütün ölçümler normal bu durumda down sendromlu bebek olması ihtimali varmıdır?
---

Bahsettiğiniz tek umblikal arter konusu hakkında yazdığım detaylı yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Yazımda bu durum hakkında hemen hemen herşey açıklanmış, yine de sorularınıza değinirsek:
- Öncelikle şunu belirtelim 2 damar görünmesinin yani tek umblikal atar damar (tek umblikal arter) olmasının bilinen bir sebebi yok, bu bebeğin gelişimi ile ilgili bir durum.
- Bebeğinizin diğer bütün ölçümleri ve ultrason incelemesi normal olduğuna göre down sendromlu olma ihtimali düşük ancak amniyosentez yapılmadan kimse bu risk sıfırdır diyemez. Göbek kordonunda 2 damar olması down sendromu olmayan tamamen normal bebeklerde de sık görülmektedir.


Bu Yazıyı Beğendiyseniz Lütfen Şu Butonlara Tıklayın:
YASAL UYARI: Bu site sağlık hizmeti vermemektedir. Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde asla kullanılmamalıdır. Yazıların hiçbiri yazarın izni olmaksızın kullanılamaz. Devamını mutlaka okuyunuz >>

iletişim: webtasarim@jinekolojivegebelik.com , (2007 - 2018)
Şu an sitede ziyaretçi var. Haritada izle >>
"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"