DOĞUMDA IKINIRKEN BEBEK BOĞULUR MU?

Ben en çok doğum anında ıkınmalarda yanlış yapıcam diye korkuyorum. Yani ıkınırken bir an gücüm yetemeyip durduğum anlarda vajınam yeniden kapanıp çocuğu sıkacakmı boğacakmı diye korkuyorum. Tamamen çıkartmak tek ıkınmayla olmuyor yeteri kadar ıkınamaz güçsüz kalır kendimi salarsam arada cocuğu sıkıştırmış olurmuyum?

Bir de doğururken sanki büyük abdestimi kaçıracakmışım gibi hissediyorum.
Bir ara bağırsak temizlenmesi için fleks soda gibi birşey  içirmişlerdi çok eskiden, buna benzer bağırsak boşaltan ilaç içsek olurmu doguma iki gün kala?
---

- Anlattığınız şekilde vajinanın kapanarak bebeği boğma gibi bir durum mümkün değil, bu konuda endişelenmenize hiç gerek yok. Tek ıkınma ile doğan bebek yok denecek kadar azdır, sizin düşündüğünüz gibi bir tehlike söz konusu olsa neredeyse bütün bebekler boğulurdu. Bu nedenle bu konuda endişelenmenize gerek yok. Bazı doğumlarda 3-5 kere bazı doğumlarda onlarca kere ıkınmak gerekebilir, bunun sayısı önemli değildir, doktorunuz veya ebeniz bebeğin durumunun normal olduğunu gözlemlediği sürece ara ara ıkınmaya ve doğuma devam edebilirsiniz. Doğumda ıkınma teknikleri hakkında ayrıntılı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
- Vajina ve barsağın son kısmı (rektum) yan yana komşu organlardır. Bu nedenle bebeğin başı vajinaya gelidiğinde rektuma da bası yapar bu da büyük abdest yapma veya kaçırma hissi verir. Bu çok doğaldır, bu konuda da endişeye gerek yok. Barsak temizleyici ilaçlar her doğumdan önce her hastanede verilmektedir anne adaylarına, bu sayede doğum sırasında büyük abdest kaçırma olmaz. Size de doğuma gittiğinizde muhakkak vereceklerdir bu nedenle evde yapmanıza gerek yok. Ancak çok endişe ediyorsanı doğuma gitmeden önce aynı gün (2 gün önce değil) evde kendiniz de bu işlemi yapabilirsiniz. Ancak her ilaç gibi bunu da doktorunuza danışmadan kullanmamanızı öneririm.

Doğumhanede sizi bekleyen aşamayalar: http://www.jinekolojivegebelik.com/2010/12/dogumhanede-sizi-bekleyen-asamalar.htmlBu sitedeki yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz: Yasal uyarıUYARI: Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. devamı >>

"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"