MONO MONO İKİZLER

Ben 9 haftalik hamileyim mono mono ikizlerimin olacağını öğrendim. Doktorum çok tehlikeli bir gebelik olacağını söyledi çok korkuyorum. Beni bu konuda bilgilendirirseniz memnun olurum.
---

Bütün ikiz gebelikler zaten tekiz gebeliklere göre bazı riskleri daha fazla taşırlar. Erken doğum, aşırı bulantı kusma, tansiyon yükselmesi, kansızlık gibi durumlara ikiz gebeliklerde tekizlere göre daha fazla rastlanır. İkiz gebelikler içerisinde de mono mono denilen yani monokoryonik monoamniyotik ikiz denilen durum tek yumurta ikizlerinin bir çeşitidir. Bu konu hakkında ayrıntılı bilgiye buraya tıklayarak tek yumurta ikizleri yazısında ulaşabilirsiniz.
Neden mono-mono ikizler daha riskli denir? Çünkü bunlarda amniyon zarı da bir adet, plasenta da bir adet yani her ikisi de iki bebek tarafından ortak kullanılıyor. Bu nedenle ikizden ikize transfüzyon sendromu, kordon dolanması gibi bazı riskler mono mono ikizlerde daha fazla görülür. Ancak erken doğum, bulantı, kusma, yüksek tansiyon gibi riskler diğer mono-mono olmayan ikiz gebeliklere göre farklılık göstermez. Sadece plasenta ve amniyon zarının ortak olması ile ilgili riskler artmıştır.
Özet olarak her ikiz gebelik zaten riskli gebeliktir ancak sizinki gibi mono mono olanlar bazı konularda biraz daha risklidir. Ancak bu risk aşırı korku ve stres yaratacak kadar değildir. Sizin de her ikiz hamilelik kadar dikkatli ve düzenli takipte olmanız gerekir, bundan daha fazlasını yapmanıza ve aşırı strese gerginliğe gerek yok, bunlar gebelikte faydalı olmayan durumlardır.

İkiz gebelikler:
http://www.jinekolojivegebelik.com/2007/09/ikiz-gebelik-oul-gebelik.html


Bu Yazıyı Beğendiyseniz Lütfen Şu Butonlara Tıklayın:
YASAL UYARI: Bu site sağlık hizmeti vermemektedir. Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde asla kullanılmamalıdır. Yazıların hiçbiri yazarın izni olmaksızın kullanılamaz. Devamını mutlaka okuyunuz >>

iletişim: webtasarim@jinekolojivegebelik.com , (2007 - 2018)
Şu an sitede ziyaretçi var. Haritada izle >>
"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda 11 yıldır en çok tıklanan, en geniş içerikli site"