DOĞUM KONTROL HAPI VE ÇEKİLME KANAMASI

Merhaba, ben 24 yaşında evli bir bayanım. Yaklaşık bir buçuk yıldır yasmin hapını kullandım 3 gün önce ilacı yarıda kestim artık içmek istemiyorum ve bugün kahverengi leke şeklinde kanama gerçekleşti normalde reglime daha 10 gün vardı son iki sefer korunmasız ilişkim oldu gebelik istiyorum ve bu kanamanın ne olduğunu tam olarak anlayamadım. Eğer çekilme kanaması ise ilacı henüz yeni bıraktığım için ne zaman sağlıklı bir şekilde gebe kalabilirim?
---

Doğum kontrol haplarını kestikten sonra hamile kalmak isteyenlerin belli bir süre ara vermesi gerekmez, hemen hamile kalınabilir. Doğum kontrol hapı bırakıldığı anda etkisi geçer, bu nedenle hamile kalmayı geciktirmek gibi bir etki olmaz.
Kanamnızın nedeni ilacı bırakmaya bağlı olabilir ancak başka nedenler de olabilir, hatta hap kullanırken hamile kalanlar ve bu şekilde kanama görenler bile çok çok nadir olabilmektedir. Bu nedenle kanamanın nedenini netleşirmek için muayene olmanız gerekekir. Hem de muayene sırasında hamilelik öncesinde yapılması gereken tahliller yapılır, hamilelik düşünen herkesin hamile kalmadan önce muayene olması gerekir.
Doğum kontrol hapları hakkında detaylı bilgi:
http://www.jinekolojivegebelik.com/2007/09/doum-kontrol-haplari-oral.html
Hamilelik düşünenler için detaylı bilgiler:
http://www.jinekolojivegebelik.com/2000/01/gebelik-istiyorum-hamile-kalmak.html


Bu sitedeki yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz: Yasal uyarıUYARI: Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. devamı >>

"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"