HAMİLELİKTE BÖBREĞE KATETER TAKILMASI

30 haftalık hamileyim ve böbreklerimdeki büyüme sonucu doktorum kateter takılması gerektiğini söyledi. Bu işlem için endişeliyim nasıl yapılır, risklimidir ve bebeğime bir zararı olur mu?
---

Gebelik döneminde anne böbreğinde genişleme saptanması hakkında ayrıntılı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bazen bu genişlemelerde tedavi amaçlı üroloji uzmanları tarafından kateter uygulanır. Double J kateter denilen bu ince boru (stent) kısa bir işlemle idrar yollarına takılır. Takılmadığı taktirde genişleme daha fazla artarak bönreğe zarar verebilir. İşlemin ayrıntıları ve nadiren olabilecek riskleri hakkında üroloji uzmanlarının size bilgi vermesi gerekir, bu işlemi kadın doğum uzmanları uygulamaz.
Tıpta uygulanan ve hiçbir riski olmayan hiçbir işlem yoktur. Bu nedenle kateter uygulanmasının da çok nadir de olsa bazı riskleri vardır.


Bu sitedeki yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz: Yasal uyarıUYARI: Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. devamı >>

"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"