KAN UYUŞMAZLIĞI İĞNESİ YAPILMAMIŞSA NE OLUR?

Anne A RH (+) baba A rh (+) son cocuk 0 rh (+) (anti D). Şimdi gene bebek bekleniyor. Son çocuktan sonra kan uyuşması aşısı tavsiye edilmiş fakat yaptırılmamıştır. Aradan 11 yıl geçmiştir. Son çocukta kan grubunun 0 rh + anti d olması ve aşının anneye yapılmamış olması yeni bebekte sorun yaratır mı veya annede Bu şekilde, uyuşmazlık aşısı yapılmadığı için anne veya fetus için ne kadar risk vardır.
---

Annenin Rh (-) negatif olduğu durumlarda kan  uyuşmazlığı iğnesi öneriyoruz. Anne pozitif ise önermiyoruz (bebek kan grubu ne olursa olsun farketmez). Sizin verdiğiniz bilgilerde bir sorun var sanırım. Bu konuda çok detaylı açıklamalarım aşağıdaki linkte mevcut:
http://www.jinekolojivegebelik.com/2007/09/kan-uyumazlii-rhrh-uygunsuzluu.html

Anne rh negatif olursa ve kan uyuşmazlığı iğnesi yapılmamışsa sonraki gebeliklerde etkilenme olma riski vardır ve bebek açısından riskli bir durumdur.


Bu sitedeki yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz: Yasal uyarıUYARI: Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. devamı >>

"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"