SPİRAL AĞIR KALDIRMAKLA KAYAR MI?

Ben iki yıl önce ria taktırdım ve takan kişi bana adetli iken ağır kaldırmamamı söyledi ama ben adetli olduğumu unutup bayağı ağır olan meyve dolu bir kasayı kaldırdım. Acaba kayma olasılığı ne kadardır kaymadığından nasıl emin olabilirim?
---

Adetliylen veya adet görmüyorken ağır kaldırmakla spiralin kayma ihtimali çok düşüktür, belki de böyle bir ilişki hiç yoktur. Ağır kaldırmak karın içi basıncını arttırdığı için böyle söylenmektedir. Ancak öksürmek, otururken ayağa kalkmak, spor yapmak ve daha gün içerisinde yapılan birçok hareket karın içi basıncını arttırır, bu durumda her adet döneminde spiral kullanan kadınların hemen hemen hepsinde kayma olması gerekirdi.
Spiral (ria) kullanan her kadının zaten yılda bir kontrol muayene olması gerekir. Kaymasından şüpheniz varsa ancak muayene ile ve ultrason ile anlaşılabilir. Kendiniz anlayamazsınız.
Spiral kayması hakkında detaylı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.


Bu sitedeki yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz: Yasal uyarıUYARI: Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. devamı >>

"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"