TÜP BEBEKTE IMSI YÖNTEMİ

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE IMSI TEKNİĞİ NEDİR?
En kısa tanımıyla imsi, tüp bebek tedavisinde spermin daha yakından ve detaylı incelenmesi sağlayan bir tekniktir. IMSI yönteminde sperm çok gelişmiş mikroskoplarla 6000-8000 kez büyütülerek normal tüp bebek yöntemine göre çok daha detaylı izlenebilmektedir. Normal tüp bebek yani mikroenjeksiyon (ICSI) yönteminde sperm ortalama 400 kez büyütülerek incelenir ve bu şekilde iyi olan sperm seçilmeye çalışılır.

IMSI : intrasitoplazmik morfolojiye göre seçilmiş sperm injeksiyonu (Intracytoplasmic morphologically selected sperm injection)

IMSI yöntemi ne gibi avantajlar sağlar:
IMSI yöntemi ile sperm içerisinde oluşabilen vakuollere kadar detaylı bir şekilde gözlenebildiği için daha kaliteli spermler seçilebilmektedir.
- Daha kaliteli sperm seçilmesi döllenme oranını arttırır.
- Daha kaliteli spermlerle oluşan gebeliklerde düşük olma riski azaltır.
- Daha kaliteli spermlerle oluşan gebeliklerde genetik hatalar daha az olacağı için muhtemelen ileri yıllarda çocukta meydana gelebilecek bazı hastalık riskleri azaltılmış olur. Bu konu ileriki yıllarda yapılacak araştırmalarla daha net aydınlatılacaktır.
- IMSI sayesinde DNA (genetik) hasarlı sperm seçilme ihtimali azaltılmış olur.
- Sperm kalitesi ve sayısı az olan erkeklerde avantaj sağlar.

IMSI tekniği Türkiye'de bazı merkezlerde uygulanabilmektedir.

İlgili Konular:
- Mikroenjeksiyon (ICSI)
- Tüp Bebek Nedir?
- Tüp Bebek Aşamaları
- Tüp Bebekte Başarı Oranı


Bu sitedeki yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz: Yasal uyarıUYARI: Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. devamı >>

"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"