DIŞ GEBELİK GENETİK Mİ?

Benim bir çocuğum var 3 yaşında ama bu sene ikinci hamileliğimi isterken dış gebelik geçirdim, ameliyat oldum. Annem de eskiden dış gebelik geçimiş, acaba dış gebelik genetikmi? Aile içerisinde geçiş gösteren bir hastalıkmı?
---

Dış gebelik (ektopik gebelik) genetik bir hastalık değildir. Aile bireyleri arasında geçiş göstermez. Annenizin ve sizin ikinizin de dış gebelik geçirmesi tamamen tesadüf.
Annesi veya kız kardeşi dış gebelik geçiren kadınlar artmış risk altında değildir. Ancak kendisi dış gebelik geçiren bir kadının ileride tekrar dış gebelik geçirme riski normal bir kadına göre artmıştır.

Dış gebelik genetik bozukluk sonucu oluşan bir hastalık değildir, sperm ve yumurtanın genellikle tüplerdeki hasar nedeniyle tüpte veya rahim dışında başka bir organda döllenmesi sonucu oluşur.
Dış gebeliğin oluşumu hakkında bilgi veren bir video:
http://www.jinekolojivegebelik.com/2012/02/dis-gebelik-nasil-olusur-video-izle.html

Dış gebelik hakkında ayrıntılı bilgi:
http://www.jinekolojivegebelik.com/2007/09/d-gebelik.html

Dış gebelik sonrası hamile kalma:
http://www.jinekolojivegebelik.com/2012/06/dis-gebelik-sonrasi-hamile-kalma.html


Bu sitedeki yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz: Yasal uyarıUYARI: Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. devamı >>

"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"