ULTRASONDA BEBEĞİN BOYU

Ben 23 yaşında ve 11 hafta 2 günlük hamile bir bayanım.. Doktorumuz ultrosonda bebeğimizin boyunun 5 cm olduğunu bununda 12 haftalık bir bebeğe tekabül ettigini söyledi.. Bu sakıncalı bır durum mu?
---

Ultrason kağıdında CRL diye kısaltılan kısım bebeğin kafasının üstünden poposuna kadar olan kısmın uzunluğudur ve bebeğin boyu diye söylenen parametre budur. (CRL normal boy ölçümünde olduğu gibi bebeğin başından ayağına kadar olan mesafe değildir.) Bebeğin boyunun ultrasondaki ölçümüne göre kaç haftalık olduğu belirlenebilir ancak bu belirlenen hafta hemen hemen her zaman adet tarihine göre olan hafta ile günü gününe tutmaz. Arada genellikle bir hafat civarında bazen daha fazla fark çıkmaktadır. Bu civarlarda fark çıkması normal kabul edilir.

CRL: Baş-Popo Ölçümü (Crown-Rump Length)

Haftalara göre bebeğin boyu ve kilosu - tablo:
http://www.jinekolojivegebelik.com/2010/09/haftalara-gore-bebegin-boyu-ve-kilosu.html

Hamilelikte ultrasonla yapılan ölçümler:
http://www.jinekolojivegebelik.com/2007/12/gebelikte-yapilan-ultrason-lmleri.html


Bu sitedeki yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz: Yasal uyarıUYARI: Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. devamı >>

"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"