TRİGLİSERİD

Trigliserid (TRIG, TG) nedir?
Kan yağları trigliserit ve kolesterol diye ikiye ayrılır. Trigliseridler de kısmen vücutta sentezlenir kısmen dışarıdan besinlerle alınır. İnsan metabolizmasında enerji kaynağı olarak görev alırlar ve ayrıca enerji deposu olarak kullanılırlar. Örneğin karbonhidrat ve yağlar proteinler yiyeceklerle fazla alındığında, vücudun ihtiyacından fazla olan kısım trigliseride dönüştürülerek yağ olarak depolanır. Trigiliseritler vücutta karaciğer ve yağ dokusunda sentez edilir.

Trigliserid tahlili yapılmadan önce 12 saat aç kalınmalıdır ve bir gün öncesinden alkol alınmamalıdır.

Normal değeri:
200 mg/dL nin altındaki değerler normal kabul edilir. 200'ün üzeri yüksek, 500'ün üzeri çok yüksek olarak değerlendirilir.

Trigliserid yüksekliği:
Trigliserid düzeyinin kanda yüksel olması kolesterol (HDL  ve LDL) kadar olmasa da kalp damar hastalıkları riskini arttırır. Trigiliserid hangi durumlarda yükselir:
- Aşırı kilo (obezite)
- Alkol kullanımı
- Sigara kullanımı
- Stres
- Diyabet
- Hipotroidi (troid hormonlarının eksik olması)
- Ailesel ve genetik bazı hastalıklar

Trigliserid düşüklüğü:
Trigliserid seviyesizi azaltmak için yapılması gerekenlerin birincisi doğru ve sağlıklı beslenme kurallarına uymak ve hareketli yaşam tarzına geçmektir.Egzersiz ve spor yapmak, alkol kullanmamak, gereksiz kalorili ve sağlıksız besinlerden uzak durmak, lifli gıdaları bol almak trigliserid düzetinde düşmeyi sağlayacaktır.


HAMİLELİKTE (GEBELİKTE) TRİGLİSERİD YÜKSEKLİĞİ
Gebelikte anne kanında trigliserid düzeyinde yükselme izlenir. Gebelik ilerledikçe her trimesterde biraz daha yükselme devam eder, doğumdan sonra normal değerlere iner. Gebelikte trigliserid referans değer aralıklarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
(kaynak 1, kaynak 2, kaynak 3, kaynak 4, kaynak 5)


Tahlil sonuçlarının değerlendirilmesi, yorumlanması:
Hamilelerde ve diğer hastalarda tahlil sonuçları ancak muayene ve diğer bulgular ile kombine edilerek değerlendirildiğinde bir anlam kazanır. Bu nedenle tahlil sonuçları ilgili doktora danışılmadan asla değerlendirilmemelidir.


İlgili Konular:
- Kolesterol


Bu sitedeki yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz: Yasal uyarıUYARI: Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. devamı >>

"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"