AŞILAMA SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

AŞILAMA SONRASI AĞRI, KANAMA, CİNSEL İLİŞKİ, GEBELİK (HAMİLELİK) BELİRTİLERİ...

Aşılama (intrauterin inseminasyon) (IUI) işlemi ve kısırlık (infertilite) hakkında ayrıntılı bilgilere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Aşılama sonrası ağrı olur mu? Normal midir?
Aşılama sırasında ve sonrasında çok hafif kasık ağrısı olması normaldir, bazı hastalarda hiç ağrı olmayabilir. Genel olarak son derece rahat bir işlemdir, hastaların rahatsız olacağı derecede veya anestezi gerektirecek kadar ağrı olmaz. Eğer aşılama sonrasında çok şiddetli bir ağrı gelişmisse bu tamamen başka bir nedene bağlı olabilir ve normal değildir, bu nedenle mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir.

Aşılama sonrası kanama olur mu? Normal midir?
Aşılama sırasında ve sonrasında sıklıkla hiçbir kanama olmaz ancak bazen işlem sırasında kullanılan aletlere bağlı olarak rahim ağzından çok az miktarda veya damla damla kanama, lekelenme olabilir. Bu durum bir probleme neden olmaz veya gebelik şansını etkilemez. Kanama bir gün içerisinde kesilir sıklıkla, birkaç günde kesilmezse doktorunuza başvurmanız gerekir. Aşılamadan yaklaşık 15 gün sonra olan kanama gebeliğin rahim içerisine yerleşmesine bağlı implantasyon kanaması (yerleşme kanaması) olabilir. Halk arasında "üstüne görmek, üstüne adet olmak" şeklinde adlandırılan bu durum hakkında ayrıntılı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Aşılama sonrası progesteron kullanımı?
Her merkezde aşılama işleminden sonra progesteron (progestan, progynex, crinone jel vb.) kullanımı rutinde uygulanmayabilir. Her hastada kullanılması şart olan bir tedavi değildir. Tedavi alınan merkezin önerileri doğrultusunda davranılması gerekir.

Aşılama sonrası cinsel ilişki:
Aşılamanın yapıldığı gün ve bir sonraki gün cinsel ilişki genellikle önerilmez ki zaten gereksizdir spermler 3 gün yaşayabildiği için. Aşılamadan iki sonra bazı merkezler cinsel ilişki önerir ancak şart değildir. Bazı merkezler cinsel ilişki hiç önermez. Tedavi alınan merkezin önerileri doğrultusunda davranılması gerekir.

Aşılama sonrası gebelik testi (hamilelik testi) ne zaman yapılır?
Aşılama sonrası kanda veya idrarda gebelik testi yapılması kuralları aynı normal kendiliğinden oluşan gebeliklerde olduğu gibidir. Yaklaşık olarak aşılama işleminden 14 gün sonra gebelik testinde belli olabilecek hale gelir veya adet gecikmesi olduktan sonra test yapılabilir. Gebelik testleri ve BHCG hakkında ayrıntılı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Aşılama sonrası gebelik (hamilelik) belirtileri ne zaman başlar?
Hamilelik belirtileri genellikle en erken aşılamadan 3 hafta sonra başlar. Belirtilerin başlaması ve bulgular aynen normal gebeliklerde olduğu gibidir. Hamileliğe bağlı belirti ve şikayetler hakkında ayrıntılı bilgilere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Aşılama ile hamile kalanlar ne zaman doktora başvurmalıdır?
Aşılamadan 2 hafta sonra yapılan gebelik testi pozitif (gebelik var) şeklinde sonuç vermişse hemen doktor kontrolü gerekir. Daha önceki günlerde bir problem olmadıkça doktor kontrolüne gerek yoktur.

Aşılama yaptıranlarda ne zaman adet kanaması başlar?
Aşılama ile gebelik elde edilemezse (aşılama tutmazsa) adet kanaması sıklıkla aşılamadan 15-20 gün sonra başlar. Kendiliğinden adet kanaması (mens, regl) başlamazsa doktorunuza danışmanız gerekir.

Aşılamadan ne kadar sonra gebelik ultrasonda görülebilir?
Gebeliğin ultrasonda görülebilmesi için ortalama 5 haftalık gelişime yaklaşması gerekir, bu da aşılamadan 3 hafta sonrasına denk gelir. Yani yaklaşık olarak aşılamadan 20 gün sonra gebelik kesesi ultrason ile izlenebilecek boyutlara ulaşır. Aşılamadan yaklaşık 4-5 hafta sonra da bebeğin kalp tışları ultrasonda izlenebilir hale gelir.

Aşılama sonrası akıntı olur mu?
Akıntı aşılama işlemine bağlı bir durum değildir. Akıntı veya kaşıntı benzeri bir şikayet varlığında doktorunuza gerekli tedavi için danışmanız gerekir.

Aşılama sonrası banyo yapılabilir mi?
Banyo yapılmasında bir sakınca yoktur ancak ilk gün genellikle önerilmez, sonraki günler yapılabilir.

Aşılama sonrası beslenme:
Aşılama sonrası özel bir beslenme uygulanması gerekmez.


İlgili Konular:
- Aşılama (IUI)
- Aşılama Nasıl Yapılır?


Bu sitedeki yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz: Yasal uyarıUYARI: Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. devamı >>

"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"