ENDOSERVİKAL KÜRETAJ (ECC) NEDİR?

Endoservikal küretaj (ECC) terimini açıklamak için öncelikle
endo: içerisi
servikal: rahim ağzı
küretaj: kazımak
anlamına geldiğini belirtmek gerekir.

Küretaj ile arasındaki fark nedir?
kadın hastalıkları ve gebelik konularında küretaj denilince öncelikle rahim içerisinden parça alma işlemi akla gelir. Rahimin en iç tabakasına endometrium tabakası ismi verilir, parça ya bu tabakanın kendisinden alınır veya rahim içerisinde gebelik veya başka bir oluşum, hastalık vb. varsa ondan alınır.

Endoservikal küretaj işleminde ise aynı benzer yöntemle ve benzer aletlerle rahim ağzının iç tarafından parça alınır. Bu parça alma, kesme veya koparma şeklinde değildir, daha çok sürüntü alır gibi hafifçe kazınarak alınır. Bu nedenle neredeyse 1 dakika kadar kısa süren ve kolay bir işlemdir, genellikle hiçbir anestezi uygulanmadan veya sadece lokal anestezi uygulanarak yapılır. Normal rahim içerisine uygulanan küretaj işlemine göre daha kolaydır ve daha kısa sürer.

Endoservikal küretaj neden yapılır?
- En sık olarak kolposkopi işlemi sırasında kolposkopiye ek olarak yapılır. Her kolposkopi işleminde endoservikal küretaj (ECC) yapılmaz ancak smear testinde izlenen anormalliğin türüne göre genellikle yapılır.
- Menopoz döneminde olan vajinal kanamaların kaynağını araştırmak için rahim içerisinden ve rahim ağzı (serviks) içerisinden ayrı ayrı parça alınarak incelemek gerekebilir, bu durumda ikisi birlikte uygulanır.

Patolojik inceleme sonucunda alınan materyalde yeterince doku yoksa "endoservikal hücre izlenmedi" şeklinde bildirilebilir. Bazı durumlarda metaplastik hücreler veya CIN gibi anormallikler izlenebilir. ECC patoloji sonuç raporunda endoservikal transformasyon zon komponenti var veya izlenmedi veya endoservikal yüzey epitel fragmanı gibi ifadeler de görülebilir.

İlgili Konular:
- Kolposkopi
- Küretaj


Bu sitedeki yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz: Yasal uyarıUYARI: Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. devamı >>

"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"