PLASENTAL VE DESİDUAL DOKULAR, KORYON VİLLUSLARI NEDİR?

Patoloji sonuç raporlarında sıkça rastlanan bu ifadeler kabaca o dokunun gebelik ile ilgili bir doku olduğunu gösterir. Genellikle küretaj ile rahim içerisinden alınan parçanın incelenmesi sonucu bu ifadeler kullanılır. Bu üç ifadeyi kısaca tanımlamak gerekirse;

Plasenta:
Halk arasında "bebeğin eşi" olarak tabir edilen anne ve bebek arasındaki madde aşıl verişini sağlayan doku. Doğuma kadar bebekle birlikte büyür ve bebek doğduktan birkaç dakika sonra rahimden dışarıya atılır. Plasenta hakkında ayrıntılı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Desidua:
Gebelik olmadığı durumda rahmin en iç tabakasına endometrium denir, gebelik oluştuktan sonra hormonların etkisi ile endometrium tabakası değişikliğe uğrar ve "desisua" adını alır. Patoloji raporunda desidua veya desidual dokular ifadesi varsa bu dokunun gebelik ile ilgili rahim iç tabakası dokusu olduğu anlamına gelir. Nadiren gerçek bir gebelik olmadan da rahim iç tabakası desiua izlenimi verebilir. Gerçek bir gebeliğin olduğunundan emin olmak için koryon villusları gibi diğer dokuların da varlığı araştırılır.

Bazen nekrotik desidua, desidual endometrium, iltihaplı desidua, inflama nekrotik desidua, desidual değişiklik, gebelik desiduası, gestasyonel endometrium izlendi gibi terimler kullanılabilir, bunların hepsi benzer anlamlara gelir.

Koryon villusları:
Koryon villusları plasenta içerisinde bulunan dokulardır. Patolojik incelemede koryon villusu izlenmesi orada plasenta yani gebelik oluştuğu anlamına gelir. Alınan materyal rahim içerisinden alınmışsa rahim içerisinde bir gebeliğin veya düşükten kalan parçaların alındığını gösterir. Bazen ameliyat ile alınan tüp veya başka bir organ içerisinde koryon villusları izlenir, bu durumda o organda oluşan bir dış gebeliğin belirtisidir bu bulgu.

Bazen villi placentalis, immatür koryon villusları, dejenere koryon villsuları izlendi gibi ifadeler de kullanılabilir.

Patoloji rapor kağıtlarında sıklıkla izlenen bir diğer ifade:
Uterus endometrium rc (Endometrium probe c)
Bu terimler patolojik incelemeye gönderilen materyalin alındığı yöntemi ifade eder yani küretaj anlamına gelir. Uterus rahim demektir, endometrium rahmin en iç tabakasıdır, rc veya c harfleri de küretaj yani rahim içerisinden parça alma anlamına gelir. Pipel biyopsisi (Pipelle®) çok ince plastik bir boru ile rahim içerisinden parça alma işlemidir ve genellikle hiçbir anestezi işlemine gerek olmadan kolay ve hızla yapılabilen bir işlemdir. Rahim içerisinden parça alma işlemi Pipel kanülü ile veya daha büyük aletlerle anestezi altında yapılabilir. Rahim içerisinden parça alma işleminin probe küretaj, revizyon küretaj, fraksiyone küretaj, full küretaj, endometrial küretaj gibi çeşitleri vardır.


İlgili Konular:
- Plasenta
- Küretaj


Bu sitedeki yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz: Yasal uyarıUYARI: Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. devamı >>

"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"