ANNE SÜTÜ

Anne sütü, bebeklerin normal büyüme ve gelişmesini sağlayacak en ideal yapıdadır. Hiçbir yiyecek ve içecek anne sütünün yerini tutamaz.

Doğum sonrası ilk 6 ay yalnızca anne sütü verilmelidir. Anne sütü verirken suya bile gerek yoktur. Kesinlikle şekerli su ve pirinç unu da verilmemelidir. Anne sütü mükemmel bir besindir ve bebeğin büyümesi, gelişmesi için tek başına yeterlidir. Verilen her ek gıda (su bile olsa) bebeğe tokluk hissi verecek ve emmeyi azaltmasına neden olacaktır. Ayrıca hastalanma riskini artıracaktır. Anne sütü içeriğindeki anti-mikrobiyal maddeler ve immünoglobulinlerle bebeği ilk aylarda enfeksiyonlara karşı korur. Dört aydan önce çocuğun ek gıdaları çiğnemek için dişleri henüz yoktur ve sindirime yardımcı olacak tükürük salgısı ve enzimleri de görece yetersizdir. Ek gıdaların erken alınması sindirim bozukluğuna neden olabilir.

Çocuğun tartı alımı yeterli ise ek gıdalara 6 aylıkta başlanır. Mümkünse çocuğa en az 12 ay hiç inek sütü verilmemelidir. İnek sütü bir insan yavrusunun ihtiyacından fazla protein ve mineral içerir. Bu da bebeğin böbreklerinde yük oluşturur. Formül sütler, bileşimleri anne sütününkine benzeyecek şekilde değiştirilmiş sütlerdir ve inek sütü ile olan yüklenmeye neden olmazlar. Ancak inek sütünün çocuklarda nadiren görülebilen ciddi alerjik reaksiyonları formül sütlerle de görülebilir.

D vitamini ve flor: anne sütü diğer vitaminlerden zengin olmasına rağmen bebeğin günlük ihtiyacını karşılayacak kadar D vitamini içermediğinden, bebeğe ilk aydan sonra D vitamini başlanır ve 2 yaşına kadar devam edilmelidir. Altı aylıktan sonra diş çürümesini engellemek amacıyla diş macunu kullanana kadar bebeğe flor verilebilir.

- Bebekler doğduklarında hayatlarının ilk 3-4 gününde kendilerine yetecek kadar vücutlarında yedek su ile birlikte doğarlar. Bu nedenle anne sütü bollaşıncaya kadar bebeğe dışardan su veya başka bir içecek verilmesine gerek yoktur.
- Annenin ilk 4-5 günlük sütü olan “AĞIZ SÜTÜ” nü (Kolosturum) bebeğe verilmesi çok önemlidir. Çünkü ağız sütü adeta bebeğin ilk aşısıdır.
- Anne sütü bebeğinizin solunum yolu, ishal, alerjik hastalıklar ve daha bir çok hastalığa yakalanmasını oldukça azaltır. Bebeğinizi hastalıklardan korur.
- Anne sütü temizdir.
- Anne sütü hazırdır.
- Anne sütü ücretsizdir.
- Anne sütü uygun sıcaklıktadır.
- Anne sütü ile beslenen bebeklere 6 ay hiçbir şey verilmesine gerek yoktur.
- Anne sütünün sindirimi kolaydır. Bu nedenle bebeğinizde gaz sancısı az oluşur.
- Prematüre doğum yapan annenin sütü, miadında doğum yapanlardan daha farklıdır. Erken doğmuş bebeğinizi daha iyi beslemesi için tasarlanmıştır. Mikroplara karşı antikoru ve proteini fazladır.
- Bebeğinize ilk 6 ay sadece anne sütü veriniz.


İlgili Konular:Bu sitedeki yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz: Yasal uyarıUYARI: Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. devamı >>

"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"