İDRARDA KAN GÖRÜLMESİ (HEMATÜRİ)

İdrarda kan (eritrosit) görülmesi (kanlı işeme) hemen doktora başvurulması gereken durumlardan birisidir. İdrarda kan varlığında idrarın rengi açık pembeden koyu kırmızıya kadar değişen renklerde olabilir. Bazen de idrarda gözle görünmeyecek kadar az kan bulunabilir ve ancak tahlillerle saptanabilir.

İdrarda kan olmasının başlıca sebepleri şunlardır:
- Böbrek ve mesane (idrar torbası) ve idrar yolları enfeksiyonları
- Böbrek taşları
- Böbrek, mesane ve idrar yollarında tümör
- Bazı ilaçların yan etkileri
- Travma
- Orak hücreli anemi
- Aşırı egzersiz

Bazi ilaçlar idrar rengini boyararak kan varmış gibi görünmesine neden olabilir.

İdrarda kan olması yani kırmızılık farkedilmesi durumunda bazen ateş, kilo kaybı, iştah azalması, bulantı, kusma, idrar yaparken yanma ve ağrı (disüri), sırt ağrısı, böğür ağrısı, kasık ağrısı, sık idrara çıkma gibi şikayetler eşlik edebilir. Bu şikayetler eşlik etmese bile idrarda kan veya pembe-kırmızı renk farkedilen her durumda en kısa zamanda doktora başvurulması gerekir. Tedavi altta yatan sebebe göre planlanacaktır.

İlgili Konular:
- Gebelikte İdrarda Kan görülmesiBu sitedeki yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz: Yasal uyarıUYARI: Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. devamı >>

"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"