GEBELİKTE İDRARDA KAN (ERİTROSİT) GÖRÜLMESİ

HAMİLELİKTE İDRARDA KAN OLMASI
İdrarda kan görülmesi durumunda idrar rengi gözle farkedilebilecek kadar kırmızı veya pembe olabileceği gibi bazen çok az kan varlığında rengi normal görüldüğü halde ancak mikroskopik incelemede (veya idrar tahlilinde) kan olduğu fark edilir. İdrarda kan olması yani kırmızı kan hücrelerinin (eritrositlerin) idrara karışması durumuna hematüri denir. Hamilelerde veya hamile olmayan insanlarda idrarda asla kan hücresi bulunmaması gerekir. İdrarda kan bulunmasına neden olan çeşitli durumlar hematüri konusunda ayrıca anlatılmıştır, buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Benzer sebepler gebelik durumunda da geçerlidir. Bir enfeksiyon, böbrek veya idrar torbasında bulunan taş, travma gibi durumlar kan görülmesine sebep olabilir. Hamile bir bayan idrar renginde pembe ve kırmızılık farkettiğinde mutlaka doktora başvurmalıdır. Bazı ilaçların idrar ve dışkı rengini değiştirdiği bilinir bu nedenle kullandığınız ilaçlardan kaynaklanabileceğini de göz önünde bulundurarak doktorunuza danışmalısınız.

Hematüri varlığında hastanın bazen kasık ağrısı, böğür ağrısı, sancı, bulantı, kusma, halsizlik gibi şikayetleri olabilir. Bazı durumlarda kan görülmesi dışında hiçbir şikayeti olmaz.

Tedavi hematüriye neden olan etkene göre planlanır. Sebep enfeksiyon ise buna yönelik antibiyotik tedavisi verilir. Hastanın bol su içmesi önerilir. Taş veya başka bir neden varsa onlara yönelik ilaç veya ameliyat tedavisi planlanır. Bu durumlarda üroloji uzmanlarına konsültasyon gerekir.

İlgili Konular:
- Gebelikte Sık İdrara Çıkma
Hamilelikte ve Doğumdan Sonra İdrar Kaçırma
Hamilelikte İdrarın Rengi ve Kokusu Nasıl Olur?


Bu sitedeki yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz: Yasal uyarıUYARI: Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. devamı >>

"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"