YAPAY RAHİM (CO-CULTURE) (KO-KÜLTÜR)

Tüp bebek uygulamalarında anne ve baba üreme hücrelerinden elde edilen embriyolar yapay bir ortam içerisinde bir süre büyümeye bırakılır ve daha sonra bu ortamdan alınarak anne rahmine yerleştirilir. Endometrial ko-kültür uygulamasında rahim içinden alınan çok az miktarda doku örneği laboratuvar koşullarında üretilerek yapay bir rahim içi dokusu oluşturulur. Bu uygulamada amaç embriyolar için normal tüp bebek uygulamalarında kullanılan yapay ortama göre daha uygun bir ortam sağlamaktır. Co-culture ile sağlanan ortam embriyonun gelişmesi için uygun proteinler ve büyüme faktörleri bulundurur ve daha sonra anne rahmine yerleştirildiğinde embriyonun daha iyi tutunmasını sağlar. Normal tüp bebek uygulamalarında kullanılan yapay ortamlarda bu proteinler ve büyüme faktörleri az miktarda bulunur. Bu nedenle tekrarlayan tüp bebek uygulamalarına rağmen başarı elde edilemeyen olgularda co-culture (yapay rahim) uygulamasıyla tüp bebek denenmesi faydalı olabilmektedir. Bu ko-kültür ortamında yaklaşık 5 gün bekletilen embriyo daha sonra anne rahmine konulmaktadır. Yani ülkemizde yapay rahim diye isimlendirilse de aslında tamamen anne rahminin yerine geçen bir uygulama değildir, embriyolar bu ortamda sadece kısa bir süre kaldıktan sonra anne rahmine transfer edilirler.

Co-culture içerisinde yaklaşık 5 gün kalan embriyo anne rahmine tutunmasını sağlayacak bazı proteinler üretir. Bu sayede tüp bebek başarısı artabilir. Endrometrial co-culture oluşturmak için anne rahminin iç tabakasından (endometriumdan) adetin 20 - 25'inci günleri arasında doku örneği alınır. Co-culture uygulaması özel teknikler ve alt yapı gerektirdiğinden şu an için çok az merkezde uygulanmaktadır.

İlgili Konular:
- Tüp BebekBu sitedeki yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz: Yasal uyarıUYARI: Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. devamı >>

"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"