ANNE SESİ GEBELİK SIRASINDA BEBEĞİN DİL ÖĞRENMESİNİ UYARIYOR

Montreal Üniversitesi ve Sainte Justine hastanesinde yapılan cerebral cortex dergisinde yeni yayınlanan bu araştırmaya göre annenin sesi gebelik sırasında bebeğin beyninde dil öğrenme bölgesinin uyarılmasını sağlıyor. Doğumdan sonraki ilk 24 saat gibi kısa sürede bebeklerin kafasına takılan elektrotlar ile yapılan elektrofizyolojik ölçümlerde bebeklerin anne sesi duyduğunda beynin sol yarısındaki dil öğrenme bölümünün uyarıldığı, hemşirenin sesini duyduğunda ise beynin sağ yarısındaki ses algılama bölümünün uyarıldığı tespit edilmiştir. Bu da gösteriyorki önceden bilindiği gibi bebek henüz anne karnında iken anne seslerini duyuyor ve bu sesler bebeğin beyninde dil öğrenme bölümünün uyarılmasını, gelişmesini sağlıyor.


Bu sitedeki yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz: Yasal uyarıUYARI: Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. devamı >>

"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"