GEBELİKTE (HAMİLELİKTE) MİDE YANMASI VE MİDE AĞRISI

HAMİLELİKTE MİDE ŞİKAYETLERİ
Gebelikte hormonların artması ve rahmin büyüyüp mideye bası yapması midede yanmaya (göğüs - kalp bölgesinde yanma), mide ekşimesine ve mide ağrısına sebep olabilir. Artan hormonların etkisiyle midenin yemek borusuyla birleştiği bölgedeki girişi gevşer ve buradan mide asiti yemek borusuna geçerek yukarı kaçar, yanma şikayetine sebep olur, buna reflü denir. Reflü oluşan hastalar ağızlarına acı su gelmesi şeklinde şikayetlerini ifade ederler. Rahminde giderek büyüyüp mideye bası yapmasıyla bu şikayetler gebeliğin son aylarında daha da artar. Mide ağrısı ve mide yanması şikayetleri reflü yani ağıza acı su gelmesi olmadan tek başına da olabilir.
Bazen gebelikten önce olan veya gebelikte başlayan mide ülseri, gastrit gibi problemler de midede ağrı ve yanma, ekşime şikayetlerine sebep olabilir. Aşağıdaki önlemler uygulandığı halde ve antiasit şurup ve benzeri ilaçlar kullanıldığı halde geçmeyen mide ağrıları bu konuda uyarıcı olmalıdır, bu durumda daha ileri değerlendirme için dahiliye veya gastroenteroloji uzmanı konsültasyonu gerekebilir.

Halk arasında bu tür mide şikayetlerinin bebeğin saçlarından kaynaklandığı gibi bir inanış vardır, bu doğru değildir.

Mide yanması ve ağrısı nasıl geçer? Önlemler:
- Bir seferde çok yemek yeride, sık sık az miktarda yemeli.
- Ilık süt mide yanması şikayetinize iyi gelebilir.
- Kızartmalar, aşırı yağlı, baharatlı yiyecekler bu şikayetleri arttırır, bunlardan kaçının.
- Sıkı giyecekler giymeyin.
- Sigara kullanmayın
- Fazla kahve tüketmeyin
- Yüksek yastık kullanmak faydalı olabilir.
- Doktorunuzun önereceği mide asitini giderici ilaçları kullanabilirsiniz.


İlgili Konular:
- Hamilelikte Mide Ülseri ve Gastrit
- Gebelikte Ağza Acı Su Gelmesi (Reflü)
- Gebelikte Hazımsızlık ve Karında Şişkinlik


Bu sitedeki yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz: Yasal uyarıUYARI: Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. devamı >>

"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"