TÜP BAĞLATMA KİMLER İÇİN UYGUNDUR? KİMLER TERCİH EDEBİLİR?

Tüp bağlatma ameliyatı korunma yöntemleri içerisinde geri dönüşü en zor olan yönemlerden birisidir. Bu nedenle bir daha çocuk istemeyeceğinden kesinlikle emin olan çiftlerin yaptırması gereken bir yöntemdir. Genellikle 2 - 3 veya daha fazla çocuğu olan çiftlere yapılır. Tek çocuğu olan çiftlere yapılması normalde tercih edilmez ileride çocuğun hastalık veya kaza bir nedenden dolayı kaybedilmesi sonrasında yeniden çocuk isteme ihtimallerine karşı. Ancak çiftler istedikten sonra ve imza verdikten sonra tek çocukları dahi olsa bağlanabilir, yasal olarak bir sakınca yoktur.

Bunun dışında daha önce başka yöntemlerle korunanlar veya spiral kullananlar sonradan tüp bağlattırabilirler. Daha önce başka ameliyatlar geçirenler veya daha önce sezaryen olanlar sonradan tüp bağlattırabilirler ancak daha önce çok kere karın ameliyatı geçirenlerde genellikle laparoskopik yöntem yerine açık ameliyat yöntemi tercih edilir.

Kaç yaşında yapılabilir?
Tüp bağlatma ameliyatı ile ilgili herhangi bir yaş sınırı yoktur, önemli olan çiftlerin yeterince çocuk sahibi olmalarıdır. Ancak yine de 18 - 20 gibi çok genç yaşlarda yapılması tercih edilmez çünkü bu çiftlerin ileride yeniden çocuk isteme veya ayrılarak yeniden evlenme gibi nedenlerle çocuk isteme riskleri fazladır.

Doğum kontrol hapı gibi hormon içeren yöntemleri çeşitli nedenlerden dolayı kullanması yasak olanlar ve adet düzensizliği gibi nedenlerden dolayı spiral taktıramayanlar veya spirali kaydığı için kullanamayanlar için geriye kalan en uygun yöntemlerden birisi tüp bağlamadır. Ancak doktor muayenesi olmadan size en uygun korunma yöntemini net olarak bilmeniz mümkün değildir.


İlgili Konular:
- Tüp Bağlatma Ameliyatı


Bu sitedeki yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz: Yasal uyarıUYARI: Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. devamı >>

"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"