MİYOMLARDA EMBOLİZASYON TEDAVİSİ

UTERİN ARTER EMBOLİZASYONU
Miyom (myoma uteri) için tedavi seçeneklerinden birisi de embolizasyondur. Embolizasyon kısaca tıkayıcı bazı maddeler verilerek damarların tıkanması ve buradan geçen kan akımının durdurulması işlemidir. Uterin arter rahimi (uterus) besleyen ana damardır, miyom tedavisinde uterin arter embolizasyonu uygulanır. Miyomlarda embolizasyon dışındaki tedavi seçenekleri hakkında ayrıntılı bilgilere buraya tıklayarak ulaşabilrisiniz.

Miyom embolizasyonu nasıl bir tedavidir?
Embolizasyon işleminde ameliyatsız sadece lokal anestezi yapılarak kasıktaki damardan girilen kateter aracılığıyla rahimde bulunan myomu besleyen küçük damarların (uterin arter) tıkanması sağlanır. Kateter aynı kalp anjiografisinde olduğu gibi kasıktaki damardan girilir, rahim damarlarına doğru ilerletilen kateter içerisinden polivinil alkol (PVA) ve Embosfer gibi tanecikler verilerek myomu besleyen damar tıkanır. Bu işlemde amaç myoma giden kan akımının engellenmesidir. Bu sayede myomun beslenmesi bozulacaktır ve myom küçülecektir. İşlemde rahime giden bütün damarlar tıkanmaz bu nedenle rahim (uterus) hasar görmez. Hastaya genel anestezi verilmeden sadece lokal anestezi ile işlem gerçekleştirilir. İşlem öncesinde MR (magnetik rezonans) çekilerek myomların yerleşimi ve boyutları tam olarak belirlenir. Embolizasyon işlemi girişimsel radyoloji konusunda uzmanlaşmış radyoloji uzmanları tarafından uygulanır, kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından uygulanamaz.

Uterin arterin (rahme kan veren ana atar damar) embolizasyonu: UAE
Uterin fibroid (miyoma giden daha ince damarların) embolizasyonu : UFE

Hangi hastalarda embolizasyon tedavisi uygundur?
Embolizasyon tedavisi mi, cerrahi tedavi mi (ameliyat ile miyomun veya rahmin tamamının alınması) konusunda kararı etkileyen çeşitli faktörler vardır. Bunlar hastanın yaşı, çocuk istemi, myomların sayısı ve boyutu, myomların yerleşimi, hastanın genel sağlık durumu gibi faktörlerdir. Bu faktörler ve tedavi tercihi hastaya göre değişebilmekle beraber genel kabul gören görüşler şu şekildedir:
- Myom tek ise myomektomi ameliyatı tercih edilir.
- Çok fazla sayıda myom bulunan hastalarda myomların hepsinin çıkarılması zor olabileceği için ve ameliyat riskli olabileceği için, ayrıca myomların tekrarlama riski fazla olacağı için embolizasyon tedavisi öncelikle düşünülebilir.
- Bazı hastalıklardan dolayı ameliyat olması riskli olan hastalarda embolizasyon uygulanabilir.
- Çocuk istemi olan hastalarda myomektomi ameliyatı uygunsa öncelikle düşünülebilir. Embolizasyon tedavisi sonrasında da hamile kalmak ve doğum yapmak mümkündür, bu tür hastalar çoktur ancak embolizasyon tedavisinin hamile kalabilmeyi zorlaştırabileceği konusunda şüpheler vardır. Bu şüpheler çok kesin değildir ancak daha fazla araştırma ile bu durum netleştirilene kadar çocuk istemi olan hastalarda ilk seçenek olarak önerilmemektedir.
- Rahimden dışarıya doğru sapla uzamış miyomlar (saplı subseröz veya saplı submüköz) myomlarda embolizasyon tedavisi yerine ameliyatla myomun alınması uygundur. Çünkü embolizasyon sonrası bu myomlar sap kısmından koparak karın içerisine düşebilirler. Ayrıca bu tür saplı myomların myomektomi ameliyatı ile alınmaları nispeten kolaydır.
- Miyomun yanı sıra hastada yumurtalık (over) kisti veya başka bir patoloji varsa bu durumda ameliyat tedavisi tercih edilir. Böylece aynı ameliyatta miyom ve kist birlikte alınabilir.
- Myomlarda kanserleşme riski yoktur ancak hastada başka bir nedenle kanser şüphesi (rahimde veya yumurtalıklarda) veya benzer bir durum varsa bu durumda ameliyat tercih edilmelidir.

Embolizasyon tekniğinin riskleri nelerdir?
Her işlem gibi embolizasyon işleminin de bazı riskleri vardır. Nadiren enfeksiyon gelişebilir. Yumurtalık yetmezliği (hormonlarda azalma) meydana gelebilir. Ameliyatın aksine genel anestezi verilmemesi anestezi riskleri olmamasından dolayı bir avantaj yaratır. Çok nadiren embolizasyon işlemi sonrasında rahimde oluşan hasara bağlı ameliyat ile rahimin alınması gerekebilir. Nadiren adet görememe durumu oluşabilir.

Embolizasyonun avantajları nelerdir?
Ameliyata göre hastanın iyileşmesi çok daha hızlı gerçekleşir. Ameliyat izi olmaz. Genel anestezi riski yoktur. Ameliyatta olabilecek kanama benzeri riskler yoktur.

Embolizasyon özellikle son 10 yılda miyom tedavisinde alternatif bir yöntem olarak yaygınlaşmaktadır. Amerika ve avrupa ülkelerinde daha yaygın olmakla beraber ülkemizde de bu konuda deneyimli girişimsel radyoloji uzmanları vardır. Hangi tedavi seçeneğinin uygun olacağına kadın doğum uzmanı ile girişimsel radyoloji uzmanı birlikte karar vermelidir ve tabiki her tedavi seçeneğinin avantaj ve dezavantajlarını öğrenen hasta son kararı kendisi vermelidir.


İlgili Konular:
- Miyom Nedir?
- Miyom Tedavisi
- Myomektomi (Miyom Alınması Ameliyatı)
Laparoskopik Myomektomi (Kapalı Myom Ameliyatı)


Bu sitedeki yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz: Yasal uyarıUYARI: Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. devamı >>

"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"