ANNE VEYA BABADAKİ ŞEKER HASTALIĞI (DİYABET) BEBEĞE GEÇER Mİ?

Anne veya babada diyabet (şeker hastalığı) varsa bebekte de ileride şeker hastalığı gelişme riski artar. Annede gebeliğe bağlı şeker hastalığı (GDM) varsa annenin kendisinde doğumdan sonra ilerleyen yıllarda tip 2 diyabet gelişme riski normalden fazladır.

Sadece annede tip 1 diyabet varsa çocuğunuzun tip 1 diyabetli olma riski %2 kadardır. Sadece babada tip 1 diyabet varsa çocuğun tip 1diyabet olma riski %6 civarındadır. Hem anne hem de baba tip 1 diyabetli ise bu risk %30’a kadar yükselir.

Sadece annede tip 2 diyabet varsa, çocuğun ileri yaşlara gelince tip 2 diyabetli olma riski %25 kadardır. Sadece babanın tip 2 diyabetli olması durumunda da  çocuğun ileri yaşlara gelince tip 2 diyabetli olma riski %25 kadardır. Hem anne hem de baba tip 2 diyabetli ise bu risk %50’ye kadar yükselir.

İlgili Konular:
- Gebeliğe Bağlı Şeker Hastalığı (Gestasyonel Diabet)


Bu Yazıyı Beğendiyseniz Lütfen Şu Butonlara Tıklayın:
YASAL UYARI: Bu site sağlık hizmeti vermemektedir. Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde asla kullanılmamalıdır. Yazıların hiçbiri yazarın izni olmaksızın kullanılamaz. Devamını mutlaka okuyunuz >>

iletişim: webtasarim@jinekolojivegebelik.com , (2007 - 2018)
Şu an sitede ziyaretçi var. Haritada izle >>
"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"