ANNE İLE BEBEK ARASINDAKİ KAN DOLAŞIMI - VİDEO İZLE

Anne-bebek-plasenta arasındaki kan dolaşımı:
Hamilelik (gebelik) boyunca anne ile bebek arasındaki kan dolaşımını plasenta sağlar. Plasentaya halk arasında bebeğin eşi denir. Bebek göbek kordonundaki damarlar aracılığıyla plasentaya gelen kanı alır ve plasentaya kan gönderir. Anne de plasentaya giden damarlar aracılığıyla plasentadan kan alış verişi yapar. Bu sayede bebek geekli oksijen, mineral ve besinleri plasentadan alır, atık maddelerini de plasenta arracılığıyla anneye gönderir. Plasenta hakkında ayrıntılı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Aşağıdaki videoda anne-plasenta-bebek arasındaki kan dolaşımı animasyon halinde izlenmektedir. Videoda bebek rahim içerisinde izlenmektedir. Bebeği çevreleyen rahim duvarının sağ üst kısmında izlenen yassı tabaka plasentadır. Plasentadan çıkan göbek kordonu damarlarının bebeğe doğru ilerlediği görülmektedir.
Bu sitedeki yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz: Yasal uyarıUYARI: Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. devamı >>

"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"