EŞİM HAMİLEYKEN İLAÇ KULLANDI, RİSK VAR MIDIR?

Eşim 6 haftalık gebe en son 14.04.12 tarihinde Arveles 25 mg 15.04.14 tarihindede şiddetli migren nedeniyle Migrex 2.5 mg 6 film tablet (her ikisindende bir tane) almış. Sizce bebekte sağlığı bakımından risk var mıdır? Nasıl anlaşılır? Şimdiden
---

Bu tür durumlarda "risk hiç yoktur" demek imkansızdır. Çok çok az da olsa risk vardır. Ancak maalesef bunu anlamayı sağlayacak bir test veya tahlil yok. İçilen ilaçlar bebeği etkilemiş mi diye gösterecek bir test, tahlil veya ultrason bulgusu yok maalesef, hele de sizinki kadar küçük bir gebelikte zaten ultrasonda canlı olup olmadığı dışında fazla bir bilgi alınamamaktadır. Ayrıca ileride bebekte bir problem ortaya çıkarsa bunun ilaçlardan mı yoksa başka birşeyden mi kaynaklandığı da çoğunlukla ayırt edilemez. Bu durumda kararı hastalara bırakıyoruz.
http://www.jinekolojivegebelik.com/2007/09/gebelikte-ila-kullanimi.html
http://www.jinekolojivegebelik.com/2012/01/hamile-gebe-oldugunu-bilmeden-ilac.html


Bu sitedeki yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz: Yasal uyarıUYARI: Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. devamı >>

"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"