GEBELİĞİ KAÇINCI AYA KADAR SONLANDIRMAK MÜMKÜN?

Testlerde veya amniosentez sonucu bir anormallik rastlandığı durumlarda gebeliği kaçıncı aya kadar sonlandırmak mümkün yada doğurmak istenmediği durumlarda prosedür nedir?
---

Bebekte amniyosentezde down sendormu veya başka bir ciddi anomali saptandığında bir hekim kurulu gebeliğin 24 haftaya kadar sonlandırılmasına karar verebilir. Eğer bebekle ilgili herhangi bir anomali saptanmamışsa yani normal bir gebelikse kanunlara göre 10. haftaya kadar kürtaj yöntemi ile alınması mümkündür, daha sonra mümkün değildir.
İkili, üçlü veya dörtlü test sonucuna göre gebeliğin sonlandırılması mümkün değildir çünkü bu testler kesin sonuç bildirmezler sadece anomali olma riskini bildirirler ancak bebek normal de olabilir. Bu konuda ayrıntılı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.


Bu sitedeki yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz: Yasal uyarıUYARI: Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. devamı >>

"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"