KESİN HAMİLELİK (GEBELİK ) BELİRTİLERİ

6 aydır gebe kalmak için uğraşıyorum ama hala kalamadım üstelik her ay adetim beş altı gün geçiyor ve bazı belirtilerim var gibi hissediyorum ama sonra test yapıyorum gebelik çıkmıyor. Zaten testten bir iki gün sonra regl oluyorum. Hamile kaldığımı kesin hangi belirtilere göre anlarım? Nasıl emin olabilirim...
---

Hamilelik şüphesi yaratan ilk belirti çoğunlukla adet gecikmesidir ancak her adet gecikmesi hamilelik olduğu anlamına gelmez, başka nedenlerle de adet gecikmeleri yaşanabilir. Bu nedenle adet kesikmesi kesin hamilelik varlığını gösteren bir belirti denilemez.
Hamilelik varlığında diğer sık görülen belirtiler ve şikayetler buşantı, kusma, yiyeceklerden tiksinme, aşerme, yorgunluk, halsizlik vb. gibi belirtilerdir ancak bunlar da hamile olmayan bayanlarda bazı hastalıklar varlığında hatta bazen grip benzeri basit enfeksiyonlar varlığında bile görülebilen belirtilerdir. Bu nedenle gebelik varlığını kesin gösteren bir belirti yoktur. Kesin hamilelik var diyebilmek için muayene, gebelik testi ve ultrason gereklidir.
Belirtiler sadece şüphelenmenizi sağlar ve bu çok faydalıdır. Çünkü hamilelikten şüphelendiren belirtiler  olduğunda anne adayı hiçbir ilaç kullanmamalı, sigara içmemeli, alkol almamalı, yani gebelik açısından risk yaratabilecek davranışlarda bulunmamalı ve kesin durumu öğrenmek için gebelik testi yapmalı, doktoruna başvurmalı.

Gebelik belirtileri hakkında ayrıntılı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.


Bu Yazıyı Beğendiyseniz Lütfen Şu Butonlara Tıklayın:
YASAL UYARI: Bu site sağlık hizmeti vermemektedir. Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde asla kullanılmamalıdır. Yazıların hiçbiri yazarın izni olmaksızın kullanılamaz. Devamını mutlaka okuyunuz >>

iletişim: webtasarim@jinekolojivegebelik.com , (2007 - 2017)
Şu an sitede ziyaretçi var. Haritada izle >>
"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda 11 yıldır en çok tıklanan, en geniş içerikli site"