SEZERYAN YASAKLANDI MI?

Son günlerde hep televizyonlarda ve gazetelerde gördüğümüz sezeryan yasaklanacak yazıları ne anlama gelmektedir? Sezeryan ile ilgili 2012 yılında çıkarılacak yeni yasa neleri yasaklayacak, ben yeni evliyim ve yeni hamile kaldım. Bebek bekleyen çiftler ne yapmalı bu durumda, normal doğum ve sezeryan ile doğurmak isteğe bağlı olmayacakmı artık. Sezeryan ameliyatı olamayacakmıyız acaba?
---

Yeni sezaryen yasası (2012 yılında) ile yapılmaya çalışılan ülkemizde gereğinden çok fazla artan sezaryen oranlarının azaltılmasıdır. Yeni sezeryan yasası ile sadece tıbbi gereklilik halinde sezeryan yapılması savunulmaktadır. Sadece anne veya bebek isteği nedeniyle sezaryen yapılması ise engellenmeye çalışılmaktadır. Yeni yasa dışında yapılacak farklı eğitimler ve kampanyalar ile anne adaylarının sezaryen ve normal doğum hakkında bilgilendirilmeleri son derece fazla önem taşımaktadır. Anne adaylarının sezaryen nedir, riskleri var mıdır, hangi durumlarda yapılmalıdır, normal doğum neden önemlidir gibi konularda bilinçlendirilmeleri çok önemlidir.

Sezaryen oranarının ülkemizde ve dünyada son yıllarda neden çok fazla arttığı hakkındaki yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Türkiye ve Dünyada sezaryen oranları:
http://www.jinekolojivegebelik.com/2012/02/turkiye-ve-dunyada-sezaryen-oranlari.html


Bu Yazıyı Beğendiyseniz Lütfen Şu Butonlara Tıklayın:
YASAL UYARI: Bu site sağlık hizmeti vermemektedir. Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde asla kullanılmamalıdır. Yazıların hiçbiri yazarın izni olmaksızın kullanılamaz. Devamını mutlaka okuyunuz >>

iletişim: webtasarim@jinekolojivegebelik.com , (2007 - 2017)
Şu an sitede ziyaretçi var. Haritada izle >>
"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda 11 yıldır en çok tıklanan, en geniş içerikli site"