ALBUMİN

Albumin nedir?
Albumin karaciğerde sentezlenen ve kanda çeşitli molekülleri bağlama-taşıma görevi bulunan bir proteindir. Kanda bulunan proteinlerin %60'ını albumin oluşturur, kanda en çok bulunan proteindir.

Normal değeri:
Yaklaşık normal değer aralığı erişkinlerde 3,5-5,5 g/dl

Albumin yüksekliği nedenleri:
Kanda albumin düzeyinin artması ile spesifik olarak ilgili bir hastalık yoktur. Genellikle dehidratasyona bağlı bir durumdur.

Albümin düşüklüğü nedenleri:
Kanda albumin düzeyinin azalmasına neden olan bazı durumlarda karaciğerde albumin sentezi azalmıştır, bazı durumlarda ise böbrekten idrarla albumin atılımı artmıştır.
- Beslenme bozukluğu
- Karaciğer fonksiyon bozukluğu yapan hastalıklar: Siroz,
- Alkolizm
- Hipotroidi
- Nefrotik sendrom (Böbrekten idrar yoluyla albumin atılımı artmıştır)
- Crohn hastalığı gibi barsaklardan protein emiliminin bozulduğu hastalıklar
- İntravenöz beslenme
- Aşırı hidrasyon
- Geniş yanıklar
- Kalp yetmezliği
- Hamilelik

HAMİLELİKTE (GEBELİKTE) ALBUMİN DÜŞÜKLÜĞÜ:
Hamilelikte kanda albumin düzeyi hamile olmayan bireylere göre daha düşük seyreder. Bunun başlıca sebepleri idrarla albumin atılmasında artış ve hemodilüsyondur (kan hacminde artış). Ayrıca gebelikte böbreklerin albumine geçirgenliği artış gösterir. Gebelik boyunca kan albumin düzeyi referans aralıklarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Linkte belirtilen değerlere kadar düşüş hiçbir problem olmayan gebeliklerde meydana gelebilir, aşırı kusma, beslenme bozukluğu gibi durumlarda daha ciddi düşüşler meydana gelebilir.
Normal bir gebelikte günde idrarla 300 mg'a kadar protein atılması normal kabul edilir. Daha fazla miktarda albumin atılması tansiyon yüksekliği ile birlikte ise bu duruma preeklampsi (gebelik zehirlenmesi) adı verilir.

Tahlil sonuçlarının değerlendirilmesi, yorumlanması:
Hamilelerde ve diğer hastalarda tahlil sonuçları ancak muayene ve diğer bulgular ile kombine edilerek değerlendirildiğinde bir anlam kazanır. Bu nedenle tahlil sonuçları ilgili doktora danışılmadan asla değerlendirilmemelidir.


İlgili Konular:
- Total Protein


Bu sitedeki yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz: Yasal uyarıUYARI: Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. devamı >>

"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"