TOTAL PROTEİN

Vücutta ve kanda (serumda) proteinler çok çeşitlidir. Kanda en çok bulunan protein albumindir. Proteinler vücudun temel yapı taşlarıdır ve çok çeşitli fonksiyonlarda görev alırlar. Kandaki total protein değeri başlıca karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını değerlendirmek ve beslenme durumunu anlamak için ölçülür.

Normal değeri:
Erişkinlerde: 6.2-8.3 g/dL

Total protein yüksekliği:
- Aşırı sıvı kaybı (dehidratasyon)
- Hiperimmunglobülinemi
- Gammapatiler

Total protein düşüklüğü:
- Protein kaybettiren gastroenteropatiler
- Yanıklar
- Ödem
- Asit
- Travma
- Nefrotik sendrom (böbreklerden idrarla protein atılımı, proteinüri)
- Karaciğer hastalıkları
- Beslenme bozukluğu (malnutrisyon)
- Barsaklardan besin emilim bozukluğuna neden olan hastalıklar (malabsorbsiyon)
- Agammaglobülinemi
- Kanser
- Kronik enfeksiyonlar
- Hamilelik

HAMİLELİKTE (GEBELİKTE) PROTEİN DÜŞÜKLÜĞÜ:
Hamilelikte kanda serum total protein değeri hamile olmayan bireylere göre daha düşük ölçülür. Bunun başlıca nedeni böbreklerden protein atılımının artmasıdır. Hamilelikte günde 300 mg'a kadar idrarla protein atılımı normal kabul edilir, daha fazla atılması tansiyon yüksekliği ile birlikte ise preeklampsi (gebelik zehirlenemesi) belirtisi olabilir. Hamilelikte böbreklerden protein atılımında artış olmasının başlıca nedeni böbrek kan akımında artış olması (glomerüler filtrasyon hızında artış) ve böbrekte proteinlere karşı glomerüler geçirgenlikte artış olmasıdır.
Hamilelikte serum total protein değeri referans aralıklarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Tahlil sonuçlarının değerlendirilmesi, yorumlanması:
Hamilelerde ve diğer hastalarda tahlil sonuçları ancak muayene ve diğer bulgular ile kombine edilerek değerlendirildiğinde bir anlam kazanır. Bu nedenle tahlil sonuçları ilgili doktora danışılmadan asla değerlendirilmemelidir.


İlgili Konular:
- Albumin


Bu sitedeki yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz: Yasal uyarıUYARI: Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. devamı >>

"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"