ALP (ALKALEN FOSFATAZ)

ALP Nedir?
Serum alkalen fosfataz (ALP) düzeyi başlıca karaciğer ve kemik dokusu kaynaklı bir enzimdir ancak böbrek, lökosit, eritrosit, ince barsak, kemik, plasenta gibi dokular da az miktarda ALP içerir. Başlıca karaciğerin obstrüktif (safra yolları tıkanıklığı) ve infiltratif hastalıklarında ALP düzeyinde artış izlenir.

Normal değeri:
Erişkinler için yaklaşık 30-90 U/L civarında. 

ALP yüksekliği nedenleri:
- Safra yollarında tıkanıklık yapan hastalıklar
- Siroz, maligtine gibi karaciğer hasarı yapan hastalıklar
- Hepatit
- Pankreatit
- Hiperparatirodi
- Kemik kırıkları, osteomalazi, kemik metastazı
- Cushing sendromu
- Bazı ilaç kullanımları
- Hamilelik
- Lenfoma

ALP düşüklüğü nedenleri:
- Hipotiroidizm
- Pernisiyöz anemi
- Çinko eksikliği
- Hemolizle komplike Wilson hastalığı

HAMİLELİKTE (GEBELİKTE) ALP - ALKALEN FOSFATAZ YÜKSEKLİĞİ:
Normal bir gebelikte ALP değerinde yükselme izlenebilir. Bunun başlıca nedeni plasentada üretilen alkalen fosfatazdır. Özellikle gebeliğin son aylarında yükselme belirgindir. Gebelikte ALP yüksekliği zaten olağan bir durum olduğu için tek başına ALP yüksekliği karaciğer hastalığı v.b teşhisi koyduramaz, bu durumlarda ALT, AST ve diğer karaciğer fonksiyon testlerini de değerlendirmeye katmak gerekir.
Hamilelikte ALP normal aralığı referans değerlerine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.


Tahlil sonuçlarının değerlendirilmesi, yorumlanması:
Hamilelerde ve diğer hastalarda tahlil sonuçları ancak muayene ve diğer bulgular ile kombine edilerek değerlendirildiğinde bir anlam kazanır. Bu nedenle tahlil sonuçları ilgili doktora danışılmadan asla değerlendirilmemelidir.


İlgili Konular:
- GGT


Bu sitedeki yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz: Yasal uyarıUYARI: Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. devamı >>

"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"