GGT (GAMA GLUTAMİL TRANSFERAZ)

GGT = GTP = GAMA GLUTAMİL TRANSPEPTİDAZ = GAMA GLUTAMİL TRANSFERAZ

GGT Nedir?
Başlıca karaciğer hastalıkları ile ilgili bir enzimdir. Karaciğer dokusu dışında kalp, pankreas, böbrek ve birçok dokuda bulunur. ALP ile birlikte safra yollarında tıkanıklığı gösteren başlıca hormondur. Safra yolları tıkanıklığı ve karaciğer hastalıklarında hem  ALP hem de  GGT yükselir,  kemik hastalığında yalnızca ALP yükselir. GGT'nin normal veya yüksek olması bu iki durumu ayırmaya yarar.

Normal değeri:
Erişkin bireylerde yaklaşık 10-50 mg/dl civarındadır.

GGT yüksekliği nedenleri:
- Karaciğer hastalıkları
- Safra yolları hastalıkları
- Alkole bağlı karaciğer hasarı
- Hepatit
- Pankreatit
- MI (kalp krizi)
- Bazı böbrek hastalıkları
- İlaç kullanımı

HAMİLELİKTE (GEBELİKTE) GGT DEĞERİ:
Bir hastalığın eşlik etmediği normal bir hamillelikte anne kanında GGT değerlerinde yükselmez beklenmez, gebe olmayan bireyler ile aynı veya hafif düşük değerler beklenir. Hamilelikte GGT normal aralığı referans değerlerine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.


Tahlil sonuçlarının değerlendirilmesi, yorumlanması:
Hamilelerde ve diğer hastalarda tahlil sonuçları ancak muayene ve diğer bulgular ile kombine edilerek değerlendirildiğinde bir anlam kazanır. Bu nedenle tahlil sonuçları ilgili doktora danışılmadan asla değerlendirilmemelidir.


İlgili Konular:
- ALP


Bu sitedeki yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz: Yasal uyarıUYARI: Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. devamı >>

"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"