TSH (TİROİD STİMÜLAN HORMON)

TSH Beyinde bulunan hipofiz bezinin ön kısmından salgılanan bir hormondur. Salgılanması hipotalamustan gelen TRH hormonu tarafından düzenlenir. TSH hormonu tiroid bezine etki eder ve buradan troid hormonlarının (t3 ve t4) salgılanmasını sağlar.

TSH = Troid Stimülan Hormon = Troid Uyarıcı Hormon

Normal değeri:
0,25-5 mIU/ml

TSH yüksekliği nedenleri:
- Primer hipotroidi
- Guatr
- Ektopik TSH üreten tümörler
- Hippofiz adenomu
- Hashimato Troiditi
- Hipotroidi hastalarında tiroid hormon ilaçlarının yetersiz dozda alınması

TSH düşüklüğü nedenleri:
- Primer hipertiroidi (guatr hormonlarının yüksekliği)
- Toksik adenom
- Hipofizer hipotiroidizm
- Hipotroidi hastalarında tiroid hormon ilaçlarının fazla dozda alınması


HAMİLELİKTE (GEBELİKTE) TSH DEĞERİ:
Hamileliğin ilk trimesterinde (ilk 3 ayda) TSH hormonu düzeyi düşük veya normal olabilir. Hamileliğin daha sonraki aylarında normal sınırlarda olması beklenir.
Gebeliğin ilk 3 ayında annede BHCG hormonunun çok artması tirotropik etki yapar. Yani BHCG hormonu TSH hormonuna yapısal benzerliğinden dolayı onu taklit eder ve beyinde hipofizde T4 düzeyi artmış olarak algılanır, bunun neticesinde TSH salınımı azalır. Hamileliğin ilk 3 ayında TSH'ın düşük olmasının nedeni budur.


Tahlil sonuçlarının değerlendirilmesi, yorumlanması:
Hamilelerde ve diğer hastalarda tahlil sonuçları ancak muayene ve diğer bulgular ile kombine edilerek değerlendirildiğinde bir anlam kazanır. Bu nedenle tahlil sonuçları ilgili doktora danışılmadan asla değerlendirilmemelidir.


İlgili Konular:
Gebelikte Tiroid Hastalıkları ve Guatr
Hamilelikte İyot Eksikliği


Bu sitedeki yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz: Yasal uyarıUYARI: Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. devamı >>

"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"