DIŞ GEBELİK (SORU CEVAP YORUMLAR)

EKTOPİK GEBELİK (SORU CEVAP YORUMLAR)

Dış gebelik ameliyatı nedir? Ne kadar sürer?
Dış gebelik yani tıbbi adıyla ektopik gebelik ilaçla veya ameliyatla tedavi edilebilmektedir. Ameliyat kararı verilmişse bu açık ameliyat (laparotomi) veya kapalı (laparoskopik) ameliyat şeklinde iki türlü olabilir.
Açık ameliyat uygulaması genellikle karnın en alt bölgesinde enine 8-10 cm bir kesi şeklinde uygulanır, sezaryen ameliyatlarında uygulanan kesi ile bu aynıdır. Nadiren kesi karnın ortasında dikine olacak şekilde uygulanabilir.
Kapalı ameliyat (laparoskopik ameliyat) halk arasındaki adı ile kapalı ameliyat yönteminde karına büyük kesi yapılmaz sadece 1 santimetrelik küçük deliklerden içeriye sokulan boru şeklindeki aletlerle ameliyat yapılır. Bu delikler küçüktür yaklaşık bir kalem geçebilecek kalınlıktadır. Deliklerden birisi göbek bölgesinde, diğerleri kasık bölgesinde olur genellikle. Bu delikler ameliyattan sonra iyileştiğinde neredeyse tamamen belli olmayacak hale gelir.
Kapalı veya açık ameliyat süresi hastaya göre değişebilmekle beraber ortalama 30-60 dakika civarında sürer.

Dış gebelik ameliyatı nasıl yapılır?
Her ameliyat gibi genel veya spinal anestezi uygulanır. Açık yöntemle yapılacaksa genel anestezi veya spinal anestezi uygulanabilir. Kapalı laparoskopik yöntemle uygulama yapılacaksa genel anestezi şarttır, bu durumda spinal anestezi uygulanamaz. Hasta her iki durumda da ameliyatta bir şey hissetmez.

Dış gebelik ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
Dış gebelik ameliyatından bir kaç gün sonra B-HCG (kanda gebelik testi) değeri kontrol edilir ve gebelik tamamen alındığı için bu değerin düştüğü görülür. Bu değer sıfır olana kadar hasta kan vermeye devam eder belli aralıklarla. Dış gebelik ameliyatı kapalı da olsa açık da olsa hasta genellikle en fazla 1-2 gün yatar hastanede, daha sonra taburcu edilir. Hasta 1-2 günde kalkıp yürüyebilir ve her şeyi yiyip içebilir hale gelir. İyileşme süreci aynı sezaryen ameliyatında olduğu gibidir yaklaşık olarak. Ameliyattan sonra ilk ay cinsel ilişkiye girmek ve çok ağır şeyler kaldırmak yasaktır. Hasta aşırı yorulmayacak şekilde günlük ev işlerini yapabilir. Ameliyat sonrası ilk hafta çok az kanama ve lekelenmeler olabilir, Aşırı kanama, kötü kokulu akıntı, ateş, aşırı ağrı olması halinde doktora başvurmak gerekir.

Dış gebelik ameliyatında tüp alınır mı?
Dış gebeliğin en çok geliştiği organ tüptür. Tıbbi adı: tüp = tuba. Çok nadiren yumurtalık ve karın içerisindeki diğer bölümlerde gelişebilir, buralarda gelişmisse tüple ilgili bir ameliyat çoğunlukla gerekmez. Dış gebeliklerin yüzde 95'i tüp içerisinde oluşur ve buna tubal gebelik adı verilir. Gebelik tüpte oluşmuş ise ya tüp gebelikle birlikte komple alınır ya da sadece tüpün içerisindeki gebelik alınır; buna genellikle ameliyat sırasındaki görüntüye göre, organların durumuna göre karar verilir. Eğer tüp organı tamamen alınırsa bu durumda ileride tekrar gebelik olma ihtimali sadece gebeliğin alınıp tüpün bırakılmasına göre daha düşüktür. Tüpü alınan hasta karşı tüpü ve yumurtalığı ile hamile kalabilir. Yumurtalık alınması genellikle söz konusu olmaz, çok nadiren yumurtalığın da hastalığa dahil olduğu veya yapıştığı durumlarda alınabilir ancak çok çok nadirdir.
Salpingostomi  (lineer salpingostomi) veya salpingotomi demek tüpün alınmadan sadece tüp duvarının kesilmesi demektir. İçindeki gebeliğin alınması için duvar kesilir ve sonra tekrar onarılır. Bu işlemde tüp alınmamıştır. Salpenjektomi ise tüpün tamamen alınması anlamına gelir.

Dış gebelik geçiren tekrar dış gebelik geçirir mi?
Dış gebelik geçiren kadınlarda sonraki gebeliğin dış gebelik olma ihtimali yaklaşık yüzde 10 civarında bulunmuştur. Bu sonraki gebeliğin yüzde 90 ihtimalle dış gebelik olmayacağı, normal bir hamilelik şeklinde rahim içerisinde büyüyeceği anlamına gelir. Hastanın tekrar dış gebelik geçirmesini önlemek için bir ilaç veya uygulanan bir yöntem vb. yoktur.

Dış gebelik ameliyatından sonra kanama ve adet görme ne zaman olur?
Ameliyattan sonraki ilk haftalarda olan hafif kanama ve lekelenmeler adet değildir. İlk adet (regl, mens) genellikle ameliyattan 30-45 gün sonra olur. Adet düzeni eskiden nasılsa ameliyattan sonra da aynı şekilde devam eder genellikle. Yalnız ilk aylar stres nedeniyle hafif düzensizlikler olabilir. Tüpün alınması veya tüpün kesilerek sadece dış gebeliğin alınması adet düzenini değiştirmez. Yumurtalık alınmışsa hormon düzeyleri etkilenebileceği için adet düzeni değişebilir.

Dış gebelik ameliyatından sonra sezaryen veya normal doğum yapılır mı?
Dış gebelik ameliyatında çok nadir haller dışında rahim duvarı kesilmez sadece tüp ile ilgili kesi yapılır; bu nedenle sonraki doğumların şekli etkilenmez. Sezaryen ve myom ameliyatı gibi ameliyatlarda rahim duvarı kesildiği için sonra olacak normal doğumlarda bu kesi yapılmış duvar kısmı yurtılabilir, bu nedenle normal doğum önerilmez. Ancak dış gebelik ameliyatında rahim duvarında yırtık riski oluşmaz. Hasta daha önceden sezaryen veya myom ameliyatı gibi ameliyatlar geçirmemişse dış gebelik ameliyatı oldu diye sonraki doğumlarını sezaryenle yapması gerekmez. Doğum zamanı nasıl uygun görülürse o şekilde doğum uygulanır.

Dış gebelikten sonra rahim filmi çekilmesi?
Dış gebelik ameliyatından sonra rahim filmi (HSG) çekilmesi şart değildir ancak çiftler çocuk istiyorsa ve tüpün tıkalı olup olmadığı merak ediliyorsa film ile kontrol edilebilir. Dış gebelik oluştuğu tüpte hasara ve yapışmaya neden olabileceği için tüpün tıkanması söz konusu olabilir nadiren, bu durumda bu tüpün olduğu taraftan gebelik olamayacaktır.

Dış gebelik geçirenler ne kadar ara vermeli?
Dış gebelik ameliyatından sonra tekrar hamile kalmamak için en az 3 ay korunmak önerilir. Hastanın tamamen iyileştiğinden emin olununca ve kendini sonraki gebeliğe hazır hissedince korunma bırakılır. Her kadının yapması gerektiği gibi yine gebe kalmadan önce doktor muayenesi yapılmalıdır. Bu arada korunma yöntemi için rastgele ilaç vb. kullanılmamalıdır, mutlaka doktor önerisi ile bir yöntem seçilmelidir.

Dış gebelik olduğunu nasıl anlarız?
Dış gebelik oluştuğunda en sık görülen şikayetler kasık ağrısı ve adet gecikmesidir. Ancak kasık ağrısı normal hamilelerde de hatta hiç hamile olmayanlarda da idrar yolu enfeksiyonu vb. nedeniyle çok sık görülen bir durumdur. Adet gecikmesi her hamilelikte olur zaten. Dış gebelikte nadiren kanama da olabilir. Bu nedenle belirtilere ve şikayetlere bakarak hastanın dış gebelikten şüphelenmesi veya dış gebelik olduğunu anlayabilmesi mümkün değildir. Dış gebelik teşhisi genellikle ultrason muayenesinde rahim içerisinde gebelik görülmediği halde kanda gebelik testinde yüksek değer gebelik çıkması ile tanınır. Yani tanı için muayene, ultrason ve kan tahlillleri (b-hcg) birlikte kullanılır.


İlgili Konular:
- Dış Gebelik (Ektopik Gebelik)


Bu sitedeki yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz: Yasal uyarıUYARI: Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. devamı >>

"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"