DOĞUM SONRASI KANAMA, LEKELENME (SORU CEVAP YORUMLAR)

Normal doğumdan sonra kanama ne kadar sürer?
Normal doğumdan sonra kanama genellikle 30-40 gün kadar sürer ve kesilir. Bu kanama doğumdan sonraki ilk günlerde adet kanamasına yakın miktarlarda ve kırmızı olurken, sonra miktarı azalarak kahverengi lekelenme şekline döner ve rengi de sarımsı olur, bu şekilde 5-6 hafta kadar devam ederek tamamen biter, bazen 2 ay kadar sürebilir. Kanamanın hiç olmaması veya daha erken kesilmesi bir problem olduğu anlamına gelmez. Kanama olsa da olmasa da doğumdan 1 ay sonra doktor kontrolünde muayene ve ultrason ile rahim içerisi kontrol edilir. Bu kanama ve kırmızı lekelenmeler rahim içerisinden gelir, makattan kan gelmesi normal değildir ve mutlaka doktor muayenesi gerektirir.

Doğumdan sonra ilk 6 hafta (halk arasında kırkı çıkana kadar denen dönem) olan kanama ve lekelenmeler adet kanaması değildir, rahim içerisindeki doğumdan kalan parça ve kanların atılmasıdır. Gerçek adet (regl, mens) kanamaları daha sonraki aylarda başlar. Bu konuda ayrıntılı yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Sezaryenden sonra kanama ne kadar sürer?
Sezaryen ameliyatından sonra kanama ve lekelenmeler normal doğumla farklılık göstermez, aynı şekilde 30-40 güne kadar azalarak devam eder. Doğumdan sonra ilk hafta gerçek kanama şeklinde ve kırmızı iken sonrasında sarımsı kahverengi leke benzeri olarak devam eder. Dikiş yerlerinden kanama az da olsa gelmemelidir ve böyle bir durumda mutlaka doktor muayenesi için başvurmak gerekir. Doğum sonrası ilk 6 hafta yani 40 gün lohusalık dönemidir, halk arasında kırkın çıkması denilir. Lohusalık döneminden sonra kanama veya lekelenme olmaması gerekir.

Doğumdan sonra kanama olmaması neden olur?
Doğumdan sonra kanama ve kahverengi akıntı bazen 1-2 hafta gibi kısa süre içerisinde kesilebilir. Bu bir problem olduğu anlamına gelmez. Eğer aşırı ağrı gibi bir durum varsa doktora başvurulmalıdır.

Kanama kontrolü nasıl yapılır?
Hasta hergün altına koyduğu pedi değiştirirken kanama miktarını kontrol etmelidir. Doğumdan sonraki ilk gün adet kanamasından daha fazla kanama olabilir, ancak ilk günden sonra adetten daha fazla olmamalıdır. Ped bir günden fazla kalmamalıdır ve kan biriktikçe değiştirilmelidir. Kanama kontrolü ilk gün hastanede sağlık personeli tarafından pedlere ve yatağa bakılarak kontrol edilir, taburcu olduktan sonra anne kanama miktarını kendisi kontrol edebilir.

Doğumdan sonra aşırı miktarda kanama olması neden olur:
Normal doğum ve sezaryen ile doğum sırasında veya doğumdan hemen sonraki dakikalarda veya doğumdan sonraki ilk gün aşırı miktarda (litrelerce) kanama olması genellikle atoni kanaması (rahmin sertleşmemesi) nedeniyle olur. Daha nadiren rahmin yırtılması, rahim ağzında ve doğum kanalında olan yırtıklar, doğum kesisi (epizyotomi) kısmından olan kanamalar buna neden olabilir. Genellikle acil bir ameliyatla kanamanın durdurulması ve hızla kan transfüzyonu gerekir. Bazen  kan pıhtılaşma bozukluğu olan hastalarda da doğum sonrası kanama fazla olabilir ve uzun sürebilir, bu hastalar genellikle diş etlerinin kanadığını veya sık sık burun kanaması yaşadıklarını ifade ederler.

Doğum sonrası kanaması uzun sürenler ne yapmalı?
Eğer kanama ve kahverengi sarı lekelenmeler azalarak 6 haftada tamamen kesilmemişse mutlaka doktora kontrol olunmalıdır. Zaten kanama olsun veya olmasın doğumdan 1 ay sonra hem dikişlerin kontrolü hem genel muayene ve kontrol şarttır. Kanaması uzun sürenlerde rahimde parça kalması, enfeksiyon gibi bir neden ortaya çıkabilir bu nedenle mutlaka doktora başvurmalılardır.

Doğum sonrası makattan kan gelmesi?
Doğumdan sonraki ilk günlerde de daha ileriki haftalarda da makattan tuvalette büyük abdest yaptıktan (dışkıdan) sonra kan gelmesi sık rastlanan bir şikayettir. Nedeni genellikle kabızlığa bağlı makatta oluşan küçük yırtıklardır. Mutlaka genel cerrahi uzmanına mıuayene olunması gerekir, sebebe yönelik ilaç tedavisi ve kabızlık giderici ilaçlar ile genellikle düzelir, nadiren ciddi hemoroid veya fissür gibi bir durum varsa ameliyat önerilebilir.


İlgili Konular:
- Doğum Sonrası Aşırı Kanama (Postpartum Kanama)
- Doğum Sonrasında Oluşabilecek Sorunlar
- Normal Doğum Yapanlara Öneriler


Bu sitedeki yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz: Yasal uyarıUYARI: Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. devamı >>

"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"