BAKİRE OLAN VE OLMAYAN KADINLARDAKİ VAJİNANIN FARKI NEDİR?

Hastalar tarafında email ile veya direkt başvurarak sık sorulan sorulardan birisi de bakire olan ve olmayan bir kızın vajinası farklı mıdır? Bu fark nasıl alaşılabilir? gibi sorulardır. Bazen adli nedenlerle de bu tür bir muayene talep edilebilmektedir.

Cinsel ilişkiye girenlerde vajina faklı mıdır?
Öncelikle şunu belirtmek gerekirki ilk cinsel ilişki ile yırtılan ve kanayan kısım vajina değildir, sadece kızlık zarı yani himendir. Kızlık zarı esnek olan bir kızın ilk cinsel ilişkisinde ve sonraki iilişkilerinde hiçbir yırtılma ve kanama olmayabilir. Bu durumda, kızlık zarı esnek olan ve yırtılmamış bir kızın kızlık zarının ve vajinasının doktor muayenesinde bile daha önce ilişkiye girip girmediği anlaşılamaz. Vajina çok esnek bir doku olduğu için ilişki sırasında esneyerek genişlese de ilişkiden sonra eski haline gelir. Vajina darlığı veya genişliği her kızda farklıdır ve muayene ile bir vajinanın geniş veya dar olduğuna karar vermek her zaman mümkün değildir. Bazen çok kere cinsel ilişkide bulunmuş bir kadında bile vajina dar olabilmektedir.

Doğum yapanlarda vajina farklı mıdır?
Çok sayıda normal doğum yapmış bir kadının vajinası bazen normalden daha geniş olabilmekte ve bakire bir kızın vajinasından farklı görünebilmektedir ancak bu fark bazen 1 hattta 2 doğum yapan kadınlarda bile belli olmayabilir. Yani bazen bir hatta iki doğum yapmış bir kadının bakire olmadığı vajinasından değil, ancak kızlık zarındaki yırtıktan anlaşılabilir

Bu nedenle bu ve benzeri konularda merakı ve endişesi olan hastaların, hasta yakınlarının doktora veya sağlık personeline kızın bakirelik durumu, cinsel ilişkide bulunup bulunmadığı gibi konularda net bilgi alabilmek amacıyla baskı yapması gereksizdir, bu yazının amacı da bu durumu vurgulamaktır. Bu tür durumlar bazen doktor muayenesinde bile net ayırt edilemez. Eğer adli bir durum söz konusu ise ve durumun net olarak aydınlatılması gerekiyorsa savcılık kadın hastalıkları ve doğum uzmanından veya adli tıp uzmanıdan resmi yazı ile muayene talep eder.


İlgili Konular:
- Kızlık Zarı (Hymen)


Bu sitedeki yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz: Yasal uyarıUYARI: Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. devamı >>

"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"