KASIKTA ŞİŞLİK VE AĞRI

KASIK BÖLGESİNDE ŞİŞLİK YAPAN NEDENLER

Kadınlarda kasıklarda şişlik ve ağrıya sebep olan bazı durumlar şunlardır:
- Kıl dönmesi (Pilonidal sinüs)
- Abse
- Folikülit, fronkül, karbonkül gibi kıl dibi iltihapları
- Kasık fıtığı
- Lipom (Yağ bezesi)
- Hematom (Kan toplanması)
- Kasık bölgesindeki kaslarda çekilme, yırtılma (Spor yaralanması)
- Lenf bezlerinde enfeksiyon veya tümör gibi nedenlerle büyüme olması

Üstte sıralanan nedenler kasık bölgesi üstünde şişlik şeklinde görülebilen hastalıklardır ve çoğunlukla sağda veya solda tek taraflı oluşurlar. Ağrı sıklıkla eşlik eder ancak şart değildir; bazen sadece şişlik şeklinde ağrısız sertlikler (yumru, kitle) olabilmektedir.
Bunların dışında kadınlarda kasıklarda ağrıya neden olan ancak dışarıda değil karın içerisinde gelişen bazı hastalıklar vardır (ağrı var, şişlik yok), bunlardan ayrı bir yazıda bahsedilmiştir, buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kasık bölgesinde özellikle geçmeyen bir şişlik olduğunda mutlaka doktora başvurmak gerekir. Şişlikleri kendi kendine boşaltmaya çalışmak, sıkmak, içerisindeki sıvıyı (irin, iltihap veya kan) akıtmak veya bitkisel tedaviler gibi kendi kendine çözümler aramaya çalışmak vakit kaybına ve zarara neden olacaktır.

Kıl dönmesi (Pilonidal Sinüs):
Kıl dönmesi en çok kuyruk sokumu bölgesinde olsa da kasık, koltuk altı  gibi bölgelerde de olabilmektedir. Kasık bölgesinde kıl dönmesi özellikle kilolu, kalın tüyleri olan ve ağda ile tüy alma yapan kadınlarda görülür. Kasık bölgesinde içerisinden kötü kokulu akıntı gelen bir şişlik vardır. Şişlik çeşitli boyutlarda olabilir, sert kıvamdadır. Mutlaka bir genel cerrahi uzmanı tarafından değerlendirilmesi ve tedavi edilmesi gerekir. Tedavide genellikle ufak bir cerrahi işlemle boşalma yapılır. Bazı hastalarda tekrar oluşabilmektedir.

Apse (Çıban):
Kasıkta apse cilt altında, lenf bezlerinde veya yaralanma-batma gibi olaylar sonrasında meydana gelebilir. Ağrı, zonklama, sızlama, kızarıklık ve bazen ateş gibi belirtilerle oldukça rahatsızlık veren bir durumdur. İçerisinden bazen irin boşalabilir, ancak açılma olmazsa kırmızı bir şişlik şeklinde boşalmadan kalabilir. Genellikle çok sert olmayan, bastırmakla hafif içeri çöken kıvamda şişliklerdir. Sıklıkla ufak bir cerrahi müdahale ve boşaltma gerektirir.

Folikülit, Fronkül, Karbonkül:
Bunlar kıl foliküllerinin dibinde oluşan enfeksiyonlara bağlı oluşan şişliklerdir. Çok küçük olanlar cilt üzerinde sertlik şeklinde fark edilebilir. Ciltte kırmızılık, acı, ağrı, batma, yanma gibi belirtiler olur. Büyüklüğüne ve şiddetine göre bazen soğuk pansuman ve antibiyotik tedavisi yeterli olabilirken bazen cerrahi müdahale gerekebilmektedir.

Kasık fıtığı:
Kasık fıtığı erkeklerde çok daha sık görülür ancak kadınlarda da nadiren oluşabilmektedir. Özellikle öksürünce dışarıdan fark edilen bir şişlik meydana gelir. Şişlik bazen kaybolur, bazen görünür. Fıtık, karın içerisindeki organların yani barsağın, karın duvarındaki zayıf bir noktadan kasık bölgesinden dışarı doğru çıkmasıdır. Sert değil, yumuşak bir şişlik şeklinde ele gelebilir Nadiren dışarı çıkan bu organ fıtıklaşan bölgede sıkışabilir ve bu durumda aşırı ağrı meydana gelebilir. Bu şekilde sıkışmış ve boğulmuş  fıtığa inkarsere veya strangüle fıtık denir; fıtıklaşan organa kan akımı bozularak nekroza (dokuda kangren) neden olabilir. Kasık fıtığının muayenesi ve tedavisi genel cerrahi uzmanları tarafından yapılır.

Hematom (Kan toplanması):
Travma, darbe, kaza, batma-yaralanma gibi nedenlerle kasık bölgesinde cilt altında kan toplanması meydana gelebilir. Nadiren kasık bölgesindeki damardan yapılan anjio işlemi sonrasında da oluşabilir. Kan damar dışındaki dokuya sızar ve burada birikerek organize olur. Kasık bölgesinde mor renk bir şişlik izlenir. Morarma olan bölgeye bastırınca içeri çöken, çok sert olmayan, yumuşak bir şişlik fark edilir. Genellikle ağrı eşlik eder.

Lenf bezlerinde şişlik:
Kasık bölgesinde çok sayıda lenf bezi (lenf nodu, beze) bulunur. Lenf bezleri enfeksiyon, tümör, abse, inflamasyon, iltihap gibi nedenlerle büyüyebilir. Büyümüş bir lenf nodu bazen ele gelen fındık kadar bir kitle şeklinde olabileceği gibi bazen 5-10 cm kadar büyük boyutlara ulaşabilmektedir. Büyümüş bezeler ağrılı veya ağrısız olabilir. Genellikle sert bir yumru şeklinde olmakla beraber bazen yumuşak bir kitle de olabilir. Öncelikle büyümeye sebep olan etken açıklığa kavuşturulmalıdır; bunun için muayene, yüzeyel ultrason, kan tahlilleri ve bazen biyopsi yapılması gerekebilir. Enfeksiyon gibi nedenlerle büyüme olmuşsa sıklıkla antibiyotik veya kremlerle iyileşme gerçekleşir, tümör veya primer lenf hastalığı varsa etkene yönelik farklı tedaviler ve bazen ameliyatla lenf bezinin çıkarılması gerekebilmektedir.
Lenf bezlerinin kendisinden kaynaklı lenfoma gibi hastalıklar dışında bazen başka bir organın hastalığı lenf bezlerine metastaz yapabilmektedir. Özellikle vulva ve nadiren rahim, yumurtalık kanserleri kasık bölgesindeki inguinal ve femoral lenf nodlarına metastaz (yayılma) yapabilmektedir. Kanser metastazına bağlı büyüme kasık bölgesindeki lenf nodu büyümelerinin çok az bir kısmından sorumludur, kasık lenf nodlarında şişlik genellikle enfeksiyon gibi daha basit nedenlerle meydana gelir.


İlgili Konular:
- Kasık Ağrısı


Bu sitedeki yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz: Yasal uyarıUYARI: Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. devamı >>

"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"