TEK YUMURTALIKLA VEYA TEK TÜPLE GEBELİK

BİR YUMURTALIKLA VEYA BİR TÜPLE HAMİLELİK OLABİLİR Mİ?
Nadiren bazı nedenlerden dolayı sağ veya sol yumurtalıktan (veya tüplerden) birisinin ameliyatla alınması gerekebilmektedir. Tek taraflı yumurtalık veya tüp alınmışsa daha sonra diğer taraftan gebelik oluşma şansı vardır. Tek taraftaki yumurtalık ve tüp birlikte alınsa da (salpingoooferektomi) diğer taraftan gebelik oluşabilir. Önemli olan bir taraftaki yumurtalık ve tüpün kalmasıdır.
Tek yumurtalığı alınan kadının özellikle yaşı ileri değilse gebe kalma şansı vardır ancak tek yumurtalık alınması hormonal rezervi azaltabilir ve bu kadınların hamile kalması bu nedenle bazen zor olabilir. Tek yumurtalık alınması sonucu hormonal rezerv çok azalırsa menopoz bile gelişebilir. Ancak genellikle genç yaşlarda tek yumurtalığın alınması menopoza neden olmaz ve hormon rezervi çok azalmadığı için hamilelik de oluşabilmektedir.

İki yumurtalık veya tüp alınırsa gebelik olabilir mi?
Çok nadiren bazı hastalıklar nedeniyle iki taraftaki yumurtalıların veya tüplerin alınması gerekebilmektedir. İki taraftaki yumurtalık (over) alınırsa kişinin normal yoldan gebe kalma şansı yoktur, tüp bebek ile de gebelik olamaz. Ancak yumurta bağısı ile mümkün olabilir bu da ülkemizde yasaktır. Yumurta bağışı hakkında detaylı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
İki taraftaki tüpü alınan kişi tüp bebek yöntemi ile gebe kalma şansına sahiptir, tabi tüp bebek için engel olabilecek başka bir durum yoksa.

Rahim alınırsa gebelik olabilir mi?
Rahim alınması ameliyatına histerektomi denir. Rahimi alınan bir kadının normal yollardan gebe kalması mümkün değildir, tüp bebek de yapılamaz. Bu durumda bir kadının çocuk sahibi olmasının tek yolu taşıyıcı annelik ile yumurtasının başka kadının rahmine yerleştirilmesidir. Taşıyısı annelik konusunda detaylı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yumurtalık ve tüp alınması ameliyatları ile ilgili terimler:
Over: Yumurtalık demektir.         Tuba veya salpenks: Tüp demektir.
Bilateral: İki taraflı.        Unilateral: Tek taraflı  demektir.
Ooforektomi: Yumurtalığın alınması
Unilateral ooforektomi: Tek taraftaki yumurtalığın alınması.
Bilateral ooforektomi: İki taraftaki yumurtalığın birden alınması
Unilateral salpenjektomi: Tek taraftaki tüpün alınması
Bilateral salpenjektomi: İki taraftaki tüpün birden alınması
Unilateral salpingoooforektomi (USO): Tek taraftaki yumurtalık ve tüpün birlikte alınması
Bilateral salpingoooforektomi: Her iki taraftaki yumurtalıkların ve tüplerin hepsinin alınması
Histerektomi: Rahmin alınması

İlgili Konular:
- Tüplerin Tıkalı (Kapalı) Olması
- Yumurtalık ve Tüp Alınması Ameliyatı
- Rahim Alınması (Histerektomi) Ameliyatı


Bu sitedeki yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz: Yasal uyarıUYARI: Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. devamı >>

"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"