MİYOM KİMLERDE DAHA SIK GÖRÜLÜR?

Miyom (myoma uteri) kimlerde daha sık görülür? risk faktörleri nelerdir? sorularına cevap vermeden önce şunu belirtmek gerekir ki myom zaten kadın popülasyonda çok sık görülen bir patolojidir, bazı yaş gruplarındaki kadınların neredeyse yarısında ufak da olsa myom izlenmektedir. Ancak bazı durumlarda myom gelişiminin arttığı, bazı durumlarda azaldığı görülmektedir.

Myomlar genç ve çocuk yaşlarda pek görülmezler daha çok doğurganlık çağları dediğimiz 25-40 yaş arasında görülürler. Bir kadında 40-45 yaşlarına kadar myom oluşmamışsa bu yaştan sonra veya menopozdan sonra oluşması çok nadirdir. Menopozdan önce oluşan myomların menopoza girdikten sonra büyümesi durur hatta küçülme izlenir.

Myom patogenezinde başlıca genetik faktörler ve hormonal faktörler rol alır. Myomların yumurtalıklardan salınan östrojen hormonundan etkilendiği bilinmektedir. Son yıllarda bazı araştırmalar progesteron hormonunun da etkileyebileceğini göstermiştir. Östrojen ve progesteron myometriumda ve myom dokusunda bazı büyüme faktörlerini (TGF, EGF, FGF, IGF gibi) etkiler. Menopzodan sonra yumurtalıklardan salınan östrojen hormonu azaldığı için myomlar küçülür.

Miyomlar kimlerde daha sık görülür:
- Doğum yapmayan veya az doğum yapanlarda sık görülür.
- Siyah ırkta myom daha sıktır.
- Adet görmeye erken yaşta başlayanlarda (erken menarş) daha sık görülür.
- Bazı araştırmalara göre obezite yani şişmanlık da bir risk faktörüdür.
- Ailesinde anne ve kız kardeşlerinde myom olanlarda daha sık görülür.
- Yaş ilerledikçe myom görülme insidansı artar.
- Kırmızı etten zengin beslenenlerde daha sık görülür. Yeşil sebzelerden zengin beslenenlerde daha az görülür.

Miyom kimlerde daha az görülür:
- Çok doğum yapanlarda myom daha az görülür.
- Sigara kullananlarda daha az görülür.
- Düzenli egzersiz ve spor yapanlarda daha az görülür.
- Doğum kontrol hapları (oral kontraseptifler) kullanımı myom gelişimini azaltır.


İlgili Konular:
- Miyom Nedir?


Bu sitedeki yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz: Yasal uyarıUYARI: Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. devamı >>

"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"