GEBELİK ZEHİRLENMESİ BELİRTİLERİ

HAMİLELİK ZEHİRLENMESİ BELİRTİLERİ NELERDİR?
Gebelik zehirlenmesi esas adı ile preeklampsi aşağıdaki belirtileri verebilir ancak bazı hamilelerde hiçbir belirti veya şikayet yaratmadan yapılan tansiyon ölçümleri ve tahliller neticesinde saptanabilir. Özetle gebelik zehirlenmesi her zaman belirti veya şikayetlere neden olan bir hastalı değildir.

Gebelik zehirlenmesi (preeklampsi) belirtileri nelerdir?
- Baş ağrısı
- Vücutta, el ve ayaklarda yüzde şişlik, ödem
- Nefes darlığı
- Mide bölgesinde veya karnın sağ üst bölgesinde ağrı
- Halsizlik (gebelikte zaten yaygın bir şikayettir)
- Bulanık görme, körlük (çok nadir)
- Bilinç bulanıklığı

Görüldüğü gibi yukarıda sıralanan belirtilerin hiçbirisi gebelik zehirlenmesine has belirti değildir. Hepsi gebelik zehirlenmesi olmayan normal hamilelerde veya başka hastalıklarda da görülebilen non-spesifik belirtlerdir. Ödem ve şişlik çoğu gebelikte vardır ancak ödemin hızla artması ve özellikle yüzde olması gebelik zehirlenmesini daha çok düşündürmelidir. Baş ağrısı tansiyon yüksekliğine bağlı olan ve genellikle ilk oluşan belirtilerden birisidir. Baş ağrısı ile gelen bir gebede tansiyon yüksekliği şüphesi sonucund yapılan ölçüm ve idrar tahlili gebelik zehirlenmesi teşhisine götürebilir. Bulanık görme veya görmede tam kayıp, bilinç bulanıklığı gibi şikayetler ancak çok şiddetli preeklampside görülebilir.

İlgili Konular:
- Gebelik Zehirlenmesi (Preeklampsi)
- Gebelikte Tansiyon Yüksekliği (Hipertansiyon)


Bu sitedeki yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz: Yasal uyarıUYARI: Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. devamı >>

"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"