GEBELİKTE (HAMİLELİKTE) SİGARA TÜKETİMİ SIKLIĞI?

GEBELERDE (HAMİLELERDE) SİGARA TÜKETİMİ
Sigara tüketimi yöreye, eğitim durumuna, mesleğe, şehir veya kırsal bölgede yaşama gibi çeşitli faktörlere göre değişebilir. Ülkemizde yapılan çeşitli araştırmalara göre kadınlarda sigara kullanma oranı %30 - 50 arası değişen oranlarda bulunmuştur. Hamile iken sigara kullananların oranı ise araştırmalarda %10 - 20 arası değişen oranlarda bulunmuştur. Örneğin Kocaeli ilinde yapılan bir çalışmada (link) gebelikte sigara tüketim sıklığı %11 olarak bulunmultur. Sivasta yapılan bir çalışmada (link) hamilelerde sigara tüketim oranı %17 olarak bulunmuştur. Manisada yapılan bir araştırmada (link) gebelerde sigara tüketim oranı %19 olarak bulunmuştur. Bunlar gibi hamile bayanlarda sigara tüketim sıklığını araştıran birçok çalışma mevcuttur.

Gebelerde sigara tüketim sıklığını (oranını) etkileyen faktörler:
Aşağıdaki durumlarda hamilelerde sigara tüketimi daha sık görülmektedir.
- Gelir düzeyi yüksek olan hamilelerde
- Eğitim düzeyi yüksek olan hamilelerde
- Eşleri sigara içen hamilelerde
- 30 yaş üzerinde olan gebelerde
- Şehirde yaşayan gebelerde sigara tüketimi daha fazladır.

hamilelikte sigara kullanım sıklığı
Resmi büyütmek için üzerine tıklayın


İlgili Konular:
- Gebelikte Sigaranın Zararları


Bu sitedeki yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz: Yasal uyarıUYARI: Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. devamı >>

"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"