KUAFÖRLER, KOZMETİK UZMANLARI GEBELİKTE RİSKTE Mİ?

Kuaförler, kozmetik uzmanları, cilt bakım uzmanları, güzellik uzmanları, makyözler, makyaj uzmanları hamilelik sırasında çalışmaya devam ederlerse risk taşırlar mı?

Bu konuda yapılan çeşitli araştırmalar vardır. Bu meslek gruplarında çalışan insanlar sürekli saç boyaları, makyaj malzemeleri, cilt bakım ürünleri, parfümler, şampuanlar, çeşitli alkol içeren ürünler ile temas halindedirler. Acaba bu ürünlerdeki kimyasal maddeler hamile kaldıklarında çalışmaya devam ederlerse bebeğe zarar verebilir mi sorusuna cevap aranmıştır birçok araştırmada. Kimyasallara temas dışında bu meslek grubunda çalışanlar genellikle sürekli ayakta kalarak, uzun süreli ve yorucu iş temposuna sahip kişilerdir.

Bebek açısından düşük, erken doğum, eglişme geriliği, anomali (doğumsal sakatlık) gibi birçok risk faktörünü değerlendiren çalışmaların çoğunda risk artışı saptanmamıştır. (kaynak
Risk artışı saptanan az sayıda çalışmalardan bir örnek: 2009 yılında yapılan bir araştırmada kuaförler, kozmetik uzmanları ve öğretmenlerden oluşan iki grup karşılaştırılmıştır. Kuaför ve kozmetik uzmanlarında gebelikte erken doğum, bebekte gelişme geriliği ve perinatal ölüm riski daha yüksek bulunmuştur. (kaynak)


İlgili Konular:
- Hamilelikte Ve Emzirirken Saç Boyatmak, Saç Kestirmek


Bu sitedeki yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz: Yasal uyarıUYARI: Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. devamı >>

"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"